Chraňte si svá hrdla!

recenze

Carpe Jugulum (2000) 5 z 5 / luthien
Carpe Jugulum

Kniha volně navazuje na Soudné sestry, protože se tu znovu setkáváme s třemi úžasnými čarodějkami - Báby Zlopočasnou, stařenkou Oggovou a Magrátou Česnekovou. Ve starém Lancerském království je všechno vzhůru nohama . Magráta se stala královnou a porodila dceru, takže si za ní čarodějnice musely najít náhradu - tu našly v mladé Agnes Nulíčkové, která v sobě skrývá ještě druhou osobnost, kterou si pojmenovala Perdita a často se sama se sebou hádá. Král Verenc, bývalý šašek, je pokrokový král, všechno chce dělat moderně. Proto na oslavu narození své dcery pozval do Lancre významné osobnosti z Überwaldu - jasněji řečeno upíry. Nejsou to však upíři ledajací - za svou dlouho existenci se naučili překonat strach z česneku, citrónu, svatých symbolů, denního světla a nevadí jim ani to, když jim seberete levou ponožku. Tihle noví upíři dokážou dokonce číst myšlenky a ovládat lidi a to i čarodějky. Upíři se nastěhují do hradu a vypadá to, že v Lancre budou spokojeně žít. Bábi Zlopočasná, která by je mohla zastavit, se ztratila a nikdo neví, kde je. Poslední šancí na záchranu je Agnes, která díky své rozdvojené osobnosti dokáže vnímat lépe než kdo jiný a nenechá si ovlivnit myšlení. Těšte se na knížku, kde se upíři nelesknou na slunci, jako by byli posypaní diamanty, a místo toho, aby za nimi dívky slintaly, snaží se jim bodnout kolík do srdce!