Čarovný príbeh o nezvyčajnom priateľstve

recenze

Tuláci v Paríži (2021) 5 z 5 / Lucia007
Tuláci v Paríži

„Neexistuje nič zábavnejšie, než pozorovať ľudí v ich prirodzenom prostredí,“ poznamenal Raoul. „Spia na chrbte s otvorenými ústami, nepochodujú hore-dolu a netvária sa panovačne, akoby im všetko patrilo. Väčšinu času sa vyvaľujú, zaháľajú, napchávajú sa jedlom a nalievajú nápojmi. Ich stretnutia sú iné. Často sa zhromaždia vo veľkých svetlých miestnostiach, naparujú sa a dohadujú, kto je dôležitejší. Rád by som videl, ako by to vyzeralo, keby dnu vletel kŕdeľ vtákov a posadal by si im na hlavy. No len čo sa ocitnú sami, zrazu nevedia, čo so sebou.“

Tuláci v Paríži je príbeh o nezvyčajnom priateľstve malého osemročného chlapca Étienna a zvierat, ktoré stretne v Paríži. Príbeh napísala držiteľka Pulitzerovej ceny Jane Smiley, takže určite si ho vychutnáte.
„Ak hľadáte knižku, ktorá vám poskytne príjemný únik z reality, začítajte sa do tejto čarovnej rozprávky pre veľkých i malých,“ odporúča New York Times.

Ocitneme sa v Paríži, na dostihovej dráhe, kde je aj bystrá kobylka Paras. Je večer a zrazu zistí, že niekto nechal otvorené dvierka jej boxu. Prejde cez dvere a vyberie sa do mesta, zatúla sa do rôznych uličiek, spoznáva zvuky a pachy veľkomesta, stretne elegantného nemeckého stavača Fridu a spolu sa utáboria na Martových poliach pri Eiffelovke. Je tam veľa zelene, takže sú dobre ukrytí. Pridá sa k nim aj potkan Kurt a ostrieľaný krkavec Raoul.
No a jedného dňa stretnú spomínaného chlapca Étienna, ktorý žije neďaleko so svojou takmer storočnou starkou. Blížia sa Vianoce, mesto sa zahaľuje do nádhernej výzdoby a my sledujeme nezvyčajné priateľstvo.

Tuláci v Paríži je čarovný imaginatívny príbeh, ktorý je tak trochu oslavou zvedavosti, vynaliezavosti a dobrodružstva. Je o túžbe po skutočnej láske a slobode. Pohladí vás po duši, pôsobí ako balzam v súčasnom zložitom období. Miestami vás rozosmeje, pobaví a som si istý, že keď si doň skutočne ponoríte, aspoň na chvíľu si budete užívať skutočnú bezstarostnosť.

Jane Smiley opäť dokázala prekvapiť. Možno ste čítali jej megahit Tisíc akrov, a tentoraz ide ešte ďalej. Okrem pocty Parížu, okrem láskavého príbehu sa mi páči najmä to, ako dokázala svoje priezvisko Smiley preniesť do príbehu: pretože Tuláci v Paríži vám isto vyčaria úsmev na tvári. A zároveň je to veľmi múdra rozprávka pre dospelých.