Caraval

recenze

Caraval (2017) 3 z 5 / AllyKumari
Caraval

Caraval má možná nejkrásnější obálku, jakou jsem u knížky letos zatím viděla. Schovává se však za těmi třpytkami a odstíny půlnoční oblohy stejně tak okouzlující příběh? Inu, to pravděpodobně záleží na čtenáři a jeho očekávání.

Kdybych byla patnáctiletá dívenka, jejíž představivost vzrušuje vše neobvyklé, aniž by potřebovala pochopit detail a zákulisí, jejíž hlavní myšlenka vždy neodvratně směřuje k probouzení lásky, byla bych jistě spokojenější s tímto dílkem, než jako dospělý cynik, který krotí vášně rozumem a přeci jen je mu zapotřebí logických vysvětlení.

Mnohými byl Caraval přirovnán ke knize Noční cirkus od Erin Morgensternové, ale kromě toho, že dějištěm příběhu je vskutku neobyčejná podívaná dotýkaná magií, a toho, že se jedná o debutová díla, mnoho podobností nenajdete.

O čem to vlastně je?

Příběh je soustředěn okolo mladé Scarlett, ze smyšlené, leč nikdy nepředstavené a neprobádané země a reality. Scarlett a její milovaná mladší sestra Tella se po letech toužení dostávají na slavné a tajemné představené nazývané Caraval, který by se dal popsat částečně jako divadelní představení, částečně jako zážitek, do nějž diváci osobně vstupují. Nadšení z Caravalu však ze Scarlett rychle vyprchá, když je Tella unesena mužem známým pouze pod jménem Legenda, mistrem stojícím za organizací celého Caravalu. Ukáže se, že najít Tellu je cílem všech účastníků představení. Kdo se k ní dostanu první, vyhrává. Scarlett s pomocí mladého námořníka Julianna, pátrá po sestře mezi hadači budoucnosti, skrývá se v podzemních labyrintech a místo peněz platí v obchodech vlastní smrtí....

První dojem

Potenciál příběhu, postav i samotného Caravalu je obrovský, bohužel není nikde plně realizován, vždy je cítit, že nějaká část chybí a zbylé jsou slepeny dohromady trochu mechanicky.

Takže kde to vázne?

Scarlett je typická, ničím nepřekvapující hrdinka z dívčích románů, která je k akci nucena okolnostmi, nikdy proto, že by něco udělat chtěla sama. Musí být instruována a naváděna ostatními, takže její hledání sestry zdaleka není tak frenetické, jak se o tom autorka snaží čtenáře přesvědčit. Vztah mezi oběma sestrami, na němž by celý příběh měl stát, je pouze hrubě načrtnut, ale nikdy prozkoumán, a Scarlett má dokonce mnohem užší vazbu na Julianna, kterého zná pouhých několik dní. Tato zjednodušení ubírají ději na působivosti.

Samotný fenomén Caravalu není nikdy vysvětlen. Pravda, kniha je, jak jsem překvapeně zjistila, pouze první ze série, takže se nějakých objasnění pravděpodobně dočkáme. Přesto mlhavost a rozmazané linky představení, které má být stěžejním zázemím všeho, frustrují. Nezdá se, že by v rámci Caravalu existoval jakýkoliv jednotný systém kouzel a iluzí, není jasné, jak funguje celý jeho mechanismus, ani to, o co přesně vlastně jde.

Caraval mohl být vášnivé, temné dílo s prvky fantasy, hororu a psychologického dramatu. Námět samotný je prostě vynikající. Bohužel je nakonec pouze jednou z dalších knížek z mnoha, které se snadno přečtou, ale v srdcích nezůstávají. Přesto uznávám, že se jedná o dílko vcelku příjemné.

Doporučení

Nečekejte dokonalost a pravděpodobně nic vám nebude bránit ve čtenářském zážitku.