Boj o život v temnote kanalizácie

recenze

Dievča v zelenom svetri (2019) / marcoz
Dievča v zelenom svetri

Kniha Dievča v zelenom svetri je spomienkou na rok 1943, keď bola skupina Židov v poľskom Ľvove nútená v záujme záchrany života stráviť dlhé mesiace v podzemí mesta. Spracovaním a atmosférou mi pripomenula titul Klárina vojna, ktorú som čítal ešte počas vysokej školy, ale dojem z nej mi ostal až dodnes. Bol som prekvapený, keď som sa z tiráže dozvedel, že pôvodné vydanie Dievčaťa siaha do roku 2008, a rovnako aj z časového odstupu slovenského prekladu. Našťastie však vydavateľstvo Motýľ prinieslo knihu aj na náš trh a tak máme možnosť spoznať ďalších hrdinov, ktorí si zachovali charakter aj v neľudských podmienkach. Edícia vojnových príbehov tak medzi sebou privítala ďalšieho silného člena.

\"Nenápadne pokrútila zápästím na pozdrav, ak by som sa náhodou pozerala. Asi si pomyslela, že vojaci, ktorí strážia nákladiak, nič nepostrehnú. Jeden si ju však všimol. Rozzúrilo ho, že starká niekomu kýva. Že sa usmieva. Že je statočná. Preto ju surovo udrel pažbou pušky. Sesternica ju okamžite objala, aby ju utešila. To bolo naposledy, čo som ich videla.\" (str. 59)

Keby išlo o fikciu, musel by som s uznaním napísať o autorovom publicistickom štýle. Lenže príbeh Krystyny Chigerovej sú odrazom drsnej reality, ktorá vám vyvolá zimomriavky častejšie, ako by ste si mysleli. Možno by ste povedali, že sedemročné dievča nemôže pochopiť vojnu so všetkými jej príčinami a dôsledkami, no Krystyna sa prejavuje ako vnímavá, otvorená a citlivá dievčina, ktorej sa všetko bytostne dotýka. Odtrhnutá od domova, na cudzom, tmavom mieste, v nevedomosti, čo sa stalo s jej odvlečenými príbuznými. S rodičmi a mladším bratom spoznávajú odvrátenú stránku Ľvova a spolu s nimi aj my, čitatelia. Takmer pätnásť mesiacov strávených v kanalizácii sa musí na človeku podpísať, najmä v mladom veku, no Krystyna Chigerová spracovala danú skúsenosť a vyrozprávala ju ako poučenie z minulosti a výstrahu, aby sa niečo podobné už nikdy nezopakovalo. Nie je to však len jej príbeh, významnou súčasťou je aj ďalšia osoba - anjel v podobe katolíka a bývalého zlodeja Leopolda Sochu. Bez jeho pomoci a zásobovania nevyhnutným jedlom či liekmi by Chigerovci ani zďaleka nevydržali vo svojom úkryte tak dlho.

\"Onedlho vyšlo najavo, že muž, ktorý zorganizoval útek do podzemia a ktorý sa vyhlasoval za nášho veliteľa, je veľký podliak. Otec neskôr skonštatoval, že ho to vlastne ani neprekvapilo. Ak mám byť úprimná, neprekvapilo to ani mňa. Ako všímavé a bystré dieťa som hneď od začiatku vycítila, že Weiss nie je dobrý človek. Bol nečestný a zákerný. V pivnici baraka opustil manželku a dcéru, keď sa báli zísť do kanalizácie. Teraz zase vyhlásil, že Sochovi nebude vyplácať dohodnutý podiel odmeny.\" (str. 144)

Dievča v zelenom svetri sú memoáre so silným posolstvom. Niekto by mohol namietať, že príbehov z druhej svetovej vojny je na našich pultoch už priveľa, ale ja si to nemyslím. Kvantita v tomto prípade kráča totiž ruka v ruke s kvalitou, navyše je v dnešnej dobe nutnosťou pripomínať rôznym spôsobom mladej generácii, čoho sú schopní narušenci s prázdnymi heslami, ak sa im poskytne moc. Krystyna Chigerová bola v čase okupácie len malým dievčaťom, no cez ňu sa dej rozvetvuje do príbehu o celej rodine, ba dokonca spoločnosti. Gradácia je badať na každej strane, rovnako ako stiesnenosť a stále prítomný strach. Zároveň sa však spolu s tým tiahne aj nádej v lepšie zajtrajšky a ľudí, ktorí majú úctu jeden k druhému. Pretože to je základ...