Anne Frank - Osobnost, která neměla šanci zazářit

recenze

Denník Anny Frankovej (2006) / girli
Denník Anny Frankovej

Před týdnem jsem dočetla deník Anne Frankové. Konečně. Chystala jsem se k tomu nějakých pět let, ale pokaždý, když jsem se rozhodla, že si tu knížku konečně půjčím, v knihovně ji nějakou tajemnou shodou okolností neměli :) No, až mě konečně došlo, že žiju v jednadvacátým století a že se ta knížka dá třeba stáhnout z netu, že? :)
Četla jsem ji dva dny, druhý den jsem díky ní zapomněla vystoupit z vlaku :) I takové věci se stávají :)
Deník mě neuvěřitelným způsobem zasáhl. Měla jsem témata k přemýšlení ještě tak na dva dny. Anne byla, dle mého názoru, neuvěřitelně inteligentní, i když sama píše, že ne. Ale názory, které měla v necelých patnácti letech, bych do kupy nedala ani ve svých čtyřiadvaceti (do hlouby duše se stydím, ale nenadělám nic). Měla neskutečně pokrokové mínění na postavení ženy ve společnosti. Kdyby měla tu šanci dožít se druhé poloviny dvacátého století, nejspíš by koukala, co všechno se změnilo, co všechno předpověděla a opravdu se to stalo.
Předčasně dospěla díky okolnostem, které zažila a které nebudu popisovat, protože většina deník četla nebo o něm aspoň slyšela. Neměla to vůbec jednoduché a je zajímavý sledovat, jak se jí měnila osobnost. Z rozmazlenýho egoisty se vyvinula do slečny s vlastními, zdravými postoji k životu.
V neposlední řadě taky obdivuju její spisovatelský talent, uměla dokonale popsat osobnosti, situaci ale i zadní dům. Kdybych ho měla popisovat já, nejspíš bych se pak sama ztratila :)
V mnoha věcech se s Anne ztotožňuju, prostě stručně jasně a jednoduše:
Anne, díky za tvůj deník, díky za tvé postřehy...Škoda, že jsi musela umřít tak brzy a naprosto zbytečně, škoda, svět přišel o osobnost.

Recenze, kterou jsem sepsala +- před 4 léty, názor však přetrvává.