A zase to Derry..

recenze

Nespavost (2011) 3 z 5 / Maragad
Nespavost

„Je mi moc líto, že jsem ji uhodil,“ řekl Ed. „Nechtěl jsem to udělat.“ „No jasně, kdybych pokaždé, co tohle uslyším, dostal čtvrťák od cesty, nemusel bych si už nikdy kupovat pití ze svého platu. Zatýkám vás na základě obvinění z napadení druhého stupně, pane Deepneaui – klasifikovaného též jako napadení v rodině.“ - Nespavost, str. 80 –

Nespavost aneb Život Smrtelných na Harris Avenue
Nacházíme se v městečku Derry roku 1992. Nejrozšířenější téma, které se teď všude řeší, je interrupce a domácí násilí. Bohužel zrovna do Derry má dorazit hlavní představitelka feministického sdružení, Susan Dayová, která je pro interrupce. Ve městě se strhnou potyčky a demonstrace. V té době přijde o svou ženu Carolyn Ralf Roberts. Ralfa se dění ve městě moc netýká, řeší svoji nespavost, která právě vyústila ve vidiny. Nebo to nejsou halucinace a je to skutečnost? Když se Ralf rozhoduje nad tím, jestli nezešílel, zjistí, že ve městě žijí i jiné bytosti kromě lidí a než se stihne rozkoukat, je vtažen přímo do centra dění. Ralf se nyní pohybuje mezi samými krvežíznivými šílenci a je jedno, zda to jsou divné bytosti nebo lidé z masa a kostí. Je jen na něm, jak se vypořádá s účelem a náhodou...

Stephen King je jedním z nejúspěšnějších amerických spisovatelů současnosti, který je znám hlavně díky svým špičkovým hororům. Některé jeho knihy byly i zfilmovány, jako například Carrie, Zelená míle, Pavučina snů. Nespavost je první knihou tohoto známého autora, se kterou jsem měla možnost se setkat. Je to kniha na kterou jsem našla protichůdné názory a z toho vyplývá, že kniha se Vám většinou buď líbí nebo ne a je jen málo názorů mezi tím. Já tedy asi budu ta střední výjimka, kniha se mi moc líbila díky propracovanosti postav, kdy autor dokázal výborně a do detailů vystihnout chování i přemýšlení seniorů a také skvěle popsal radosti i strasti tohoto období lidského života. Rozhodně si mě získal i dalším tématem, kterým byla interrupce a domácí násilí páchané na ženách a dětech. Ovšem kniha má i svá proti a těmi jsou zbytečné popisky, klidně by mohla být o spousty stran kratší. Ale i když je zde popisků někde až příliš, stále je kniha psaná velmi čtivou formou, kdy nám autor postupně dávkuje napětí tak, aby čtenář nemohl knihu odložit nedočtenou.

Hlavním hrdina Ralf je senior, který se pomalu vyrovnává se smrtí své ženy a s nespavostí, která ho od smrti ženy provází. Když jeho nespavost zajde už tak daleko, že spí jen dvě hodiny denně, začnou se dít divné věci a Ralf se snaží najít příčinu své nespavosti. Jako hlavního hrdinu si Ralfa určitě oblíbíte, je to takový milý dědeček, který se do všeho vrhá po hlavě a pro své milované by udělal cokoliv. Jsou chvíle, kdy na jeho vysoký věk úplně zapomenete. Po čase se k Ralfovi připojí další hlavní hrdinka Lois, kterou si také celkem oblíbíte i přes její občasnou nechápavost. Ovšem to by nebyl Stephen King, kdyby tady nebyl také záporný hrdina, který ve vás dokáže vyvolat jen ty nejhorší pocity, ale kdo to je, na to už si musíte přijít sami.

Jak jsem již řekla, Nespavost byla mým prvním setkáním se Stephenem Kingem a věřím, že pro začátek to nebyla špatná volba. Kniha se mi líbila i přes množství popisků a rozhodně se chystám si brzy zase něco od tohoto skvělého autora přečíst.

Zdroj recenze http://fantasy-maka.blogspot.cz/

Adria Orici
12.07.2014

Děkuji za zajímavou recenzi. Moje nejoblíbenější, Kingovka. Krásně ukecaná, perfektní příběh. Rád jí čtu jednou ročně.