5/6

recenze

Bez teba (2021) 4 z 5 / Ivinka1512
Bez teba

Za zaslanie recenzného výtlačku sa chcem veľmi poďakovať vydavateľstvu Venupress.

Bez teba je priamym pokračovaním skvelej letnej YA romance Iba s tebou. Jednotka skončila tak napínavo a otvorene, čo skvelo pripravilo pôdu pre druhý diel.

Opäť sa stretávame s hlavnými postavami Nikou a Dominikom, ku ktorým sa pripája i Nikina sestra Adela.
Nika celý tento diel statočne odoláva všetkým zlým nástrahám, intrigám a najmä šikane, pred ktorou zatvárajú oči i samotní učitelia. Vždy nezabúda myslieť na svojich blízkych. Bola som tak rozčúlená za všetko zlé, čo sa jej dialo, veľakrát som musela knihu odložiť. Zároveň som ju obdivovala, že to zvláda ľavou zadnou.

„Kedysi som čítala, že šťastný koniec závisí od toho, kde skončíte svoj príbeh.“ – str. 7, Nika

Dominik je sprvu pako, a netvárme sa, že nie, ale je mu to ospravedlnené vzhľadom k okolnostiam. Myslela som, že sa nikdy nespamätá, ale našťastie sa to zlepšilo. Užívala som si jeho pohľady, ktorými autorky našťastie nešetrili. Chalani Oliver a Tadeáš opäť skvelo dopĺňali linku. Páčilo sa mi tiež prostredie farmácie a bookstagramu.

Karty zamiešala aj Adela, od ktorej som nič neočakávala a nepáčilo sa mi, ako využila situáciu vo svoj prospech, napriek tomu, že o všetkom od Niky vedela. Nikto však nemal na pijavicu Sáru. Klobúk dole pred týmto až nechutne zlým a zákerným charakterom, ktorého je, bohužiaľ, vo svete fakt veľa. S tým je aj spojená vec, ktorá mne osobne miestami vadila a to bolo až moc moc drámy. Autorky Nike neskutočne nakladali a prišlo mi to prehnané, najmä keď poukázali na prístup učiteľov. Na druhej strane, život nie je fér, spravodlivý a v skutočnosti sa častokrát dejú udalosti, o ktorých nemáme poňatia alebo pred nimi zatvárame oči. Dúfam, že sa dielo dostane k čo najviac mladým ľuďom a vezmú si z neho ponaučenie.

„Nemôžeš ma pred všetkým ochrániť. Zlé veci sa predsa stávajú. Môžeš tu len byť pre mňa, aby som ich zvládla.“ – str. 258, Nika

Záverečné hodnotenie
Z letného prostredia sme sa postupne presunuli do zimy a nieslo to ten správny vibe. Keby mám znovu 17-18, tak chcem byť ako Nika – odvážna, statočná, silná a vytrvalá. A popravde, chcela by som stretnúť svojho Dominika. Kniha je plná odhodlania, nebojácnosti, intríg, šikany, drámy, ale predovšetkým lásky. Tej prvej, ktorá nesie obrovské čaro a silu. Dvojka sa mi páčila o čosi menej ako Iba s tebou, spolu sa však skvelo dopĺňajú a sú výbornou voľbou v rámci slovenskej voľby a obzvlášť kategórie young adult. Dúfam, že sa výtlačky dostali i do skromných knižníc škôl. Určite odporúčam.