1. dílo s Robertem Langdonem

Rok vydání r. 2006, 1. vydání originálu r. 2000
Žánr: Thriller
Překlad: Michala Marková
Editoři: Dan Burstein a Arne de Keijzer

První dílo, které se mi od tohoto autora dostalo do rukou se mi velice líbilo. A přesto jsem k němu byla ze začátku celkem dost skeptická.
Hlavním hrdinou je harvardský profesor symbologie Robert Langdon, se kterým se v tomto díle setkáváme poprvé.

~O CO SE JEDNÁ~
První část knihy nás seznamuje se společností CERN, což je v podstatě švýcarský ústav, v němž je zavražděn vědec v té společnosti. Po té události si hlavní ředitel společnosti zavolá profesora do Švýcarska, aby rozluštil symbol na hrudi onoho muže. Ten symbol byl vypálen na hruď vědce. Langdon celkem rychle vyluští symbol a zjišťuje s hrůzou, že jde o znak bratrstva iluminátů, jenž má být dávno mrtvé. Tito tajemní ilumináti se chtějí pomstít za její nelidské chování vůči jejich členům.
Další částí knihy je shromáždění kardinálů ve Vatikánu na tzv. konkláve. Jedinou nevýhodou je to, že jsou všichni uzavřeni v Sixtinské kapli a netuší, že někde pod Vatikánem tiká velmi moderní a nebezpečná bomba. Dozvědí se jen, čtyři další kardinálové se nedostavili.
Langdon a Vittorie Vetrová, což je dcera zavražděného vědce, společnými silami rozmotávají nápovědy, jež jsou rozesety po celém území Říma a mají je dovést k tajné stezce zasvěcení. Problém je, že když rozluští nové tajemství, nalézají další, a někdo po 'staru' zabíjí kardinály jednoho po druhém. Stezka, jíž hledají, je má dovést k tajné iluminátské lóži, kde se ukrývá klíč k záchraně Svatého města.

~HODNOCENÍ~
Dan Brown je mistrem napětí a dokáže perfektně popsat místo čtenáři, které je mnoho kilometrů vzdáleno, ale Vám to připadá, jako byste na onom místě zrovna stáli i s těmi hlavními postavami. Hlavně se mi velice líbí, že své myšlenky předkládá tak, že o nich můžeme jen spekulovat, zda jsou pravdivé, kde k nim autor přišel, a nebo jestli se se jedná o fikce. Také nesmím zapomenout, že do příběhů vkládá pocity hlavních hrdinů, je to neméně zajímavé.
Některé pasáže, jako je třeba jednání o antihmotě, jsem musela přečíst nejméně třikrát, protože byly plné fyzikálních pojmů, že i teď nad něčím tápu. Ale jakmile vyřešili Robert s Vittorií všechny záhady, pomalu mi vše došlo.

~SROVNÁNÍ S FILMEM~
Film byl také celkem zajímavý, ale celkem mne zamrzelo, že pozměnili konec filmu, ale to nic nemění na faktu, že film patří mezi nejlepší díla zpracována podle knih, S výsledkem jsem celkem spokojena.

~KNIHA PO GRAFICKÉ STRÁNCE~
Nejvíce mne zaujala práce a péče, kterou grafici věnují obálce a úpravě kapitol. Ale to by mě už v dnešní době u takto známých titulů překvapovat.

A proč si knihu přečíst? Možná proto, že Vás zajímají záhady a tajemství, a nebo Vás zajímá samotná církev a její jádro. Vřele Vám tuto knihu doporučuji.