Znamení moci přehled

Znamení moci https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/239566/mid_znameni-moci-nWQ-239566.png 4 107 107

Básnická skladba o sedmi zpěvech je elegickým podobenstvím o zneužití moci, o porušení odvěkého řádu přírody, o chaosu a zmatku ve vztazích mezi lidmi. Báseň vznikla v l. 1950-51. Na jedné straně zaznívají dozvuky válečných hrůz, na druhé straně katastrofická vize příštího světa, v němž dojde často k hrůzným omylům. Autor, který patří mezi významné katolicky orientované básníky, vidí pro budoucnost naději v návratu k prosté víře v Boha.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Znamení moci. Přihlašte se a napište ho.

lukaskmn1
19.03.2023 5 z 5

Překvapivě velmi dobré básně. Byl jsem lehce odrazen začleněním autora do spirituálního proudu, ale v básních se to přehnaně neprojevovalo. Dozajista bych doporučil ostatním, alegorie byly opravdu geniální.

InaPražáková
11.02.2023 5 z 5

V devatenácti jsem Znamení moci otevřela, aniž bych moc věděla, co čekat, a zážitek to byl skoro fyzický, tuším jsem se třásla ještě chvíli po dočtení. Takovou citlivost už nemám, bohužel či bohudík, to je věk. Znamení moci ale působí pořád stejně, je to křik a šepot zároveň, působivý právě díky volnému verši (ale ten rytmus - tohle opravdu nejsou jen tak nějaké rozsekané věty!).

Knišíl
08.11.2022 5 z 5

Zásadní báseň nejen o hrůzách komunismu, je to universálnější výpověď o lidskosti neústupně spjaté se svobodnou vůlí, ale proto snad také se zlem. Zahradníček byl básník génius a jako spousta géniů, měl dosti tragický život, a z tragédie života vymačkaná lisem se k nám dostává výpověď neocenitelné důležitosti a hloubky – Znamení moci. Četl jsem vícekrát a číst budu znovu. Kdysi na střední škole jsme Zahradníčka přešli dvěma odstavci a výpisem děl, tenkrát jsem ještě nečetl tolik a nečetl jsem hlavně básně, dnes to vše doháním, a vím, že nemám šanci dohnat vše. Proto se snažím o pečlivý výběr, když čtu Zahradníčkovu poezii, vím, že vybírám tak, že mě nemrzí opomenutí jiných básníků. Nelze přečíst vše, ale někdy je v jedné básni, v jedné sloce, v jednom verši vše, a pak více už není třeba číst.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Znamení moci v seznamech

v dalších seznamech4x