Žítkovské bohyně – Lidová magie na Moravských Kopanicích přehled

Žítkovské bohyně – Lidová magie na Moravských Kopanicích https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468671/bmid_zitkovske-bohyne-lidova-magie-na-mo-LBQ-468671.jpg 4 39 39

Třetí, rozšířené vydání úspěšné publikace Ústavu evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Práce vychází z autentických terénních výzkumů uskutečněných autorkou v letech 1990–1992 u dvou posledních žijících bohyní Irmy Gabrhelové a Kateřiny Hodulíkové na Žítkové v Bílých Karpatech. S odstupem několika let (1995–1996) na ně navázaly další terénní sběry, které jsou věnovány již výhradně bohyni I. Gabrhelové, její osobnosti a praktikám. Práci uzavírají terénní výzkumy z let 2013–2014 sledující pamětníky, kterým je toto téma blízké především v souvislosti s jejich dětstvím. V úvodních částech publikace osvětluje autorka počátky zájmu o problematiku bohyní na Moravských Kopanicích ve vlastivědné a národopisné literatuře. Připomíná také některé klíčové osobnosti badatelského zájmu o bohyně, jakými byli např. František Bartoš, Ferdinand Dúbravský či Josef Hofer. V následujících kapitolách je uveden rozbor jednotlivých autentických zaříkávání a magických praktik, dále rozbor magického obřadu s ohledem na praktikování homeopatické a kontaktní magie. Závěr práce je věnován logice magického myšlení a sledování styčných bodů se současnými podobami magie u recentních léčitelů. V předkládaném vydání nově autorka reflektuje výsledky výzkumu japonského badatele, které aplikuje na fenomén tzv. čítané vody. Druhým zásahem je zapracování tezí o vztahu církevních představitelů k provozování magie a doplněná je i jedna nová fotografie.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Žítkovské bohyně – Lidová magie na Moravských Kopanicích. Přihlašte se a napište ho.

Chesterton
12.04.2022

Autorka se snažila v rámci omezených možností zmapovat fenomén lidové magie a pověry kopaničářů, jejíž vznik je ve specificky až extrémně chudém kraji velmi logický
Tahle práce je jistě dobře míněný pokus vidět za životem a konáním bohyň jen pomoc, ale to je pouze jedna strana této komplikované mince. Poslední dvě stařenky vzhledem k věku, jistě jen pomáhaly, pokud lze magii a pověrčivost nazvat pomocí . . .
Kniha Kateřiny Tučkové je fikcí na podkladě reality, ale nezamlčuje mnohá rizika a negativa, která plynou z logiky věci a lze je vyčíst i z této práce.
Jako doplněk Tučkové stojí rozhodně za přečtení, už kvůli velice střízlivému rozhovoru s místním knězem, který je výraznou protiváhou patera Hofera z knihy.

Mishi
10.03.2022 5 z 5

Žítková a okolí je nádherný kus země, kde žili silní a svérázní lidé a mezi nimi i bohyně. Jsem ráda, že se autorce podařilo zachytit tuto tradici, která již bohužel zanikla a doufám, že se na ni nezapomene. Byla by to velká ztráta.
Četla jsem i knihu Kateřiny Tučkové a jsem ráda, že jsem měla možnost dovědět se o bohyních i z jiného zdroje.

kaffa
15.07.2021 5 z 5

nedávno sem tou krajinou procházela a přespávala na tamějších kopcích.... je to nádherný kraj, nádherný kus země, nádherný ve své divokosti a nedotčenosti....

původně sem si chtěla po téhle publikaci přečíst i onu propíranou tučkovou, ale už k tomu nemám chuti.... tato zpráva z dob minulých mi bohatě postačila a nechci si dojem z těchto lidí a tohoto kraje nechat zkazit....

děkuji autorce a repondentům za sdílnost a zajímavý výzkum

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Žítkovské bohyně – Lidová magie na Moravských Kopanicích v seznamech

v Právě čtených3x