Vzpomínky Hitlerovy pokojské přehled

Vzpomínky Hitlerovy pokojské https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/6116/vzpominky-hitlerovy-pokojske-6116.jpg 4 28 28

Anna Plaimová, rozená Mittlstrasserová, se narodila v rodině obchodníka z dolnorakouského Loosdorfu. V květnu roku 1941 ji mnichovský bratranec zprostředkoval místo pokojské v Hitlerově Berghofu. Tři roky po skončení války se vdala za učitele Karla Plaima, s nímž až do jeho smrti v roce 1966 žila v Rakousku.

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Naše vojsko
Originální název:

Bei Hitlers Zimmermädchen Annas Erinnerungen


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vzpomínky Hitlerovy pokojské. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (6)

Česneksmedem
23.11.2023 2 z 5

Chvála by možná zmírnila dojem z této knihy, ale chválit vlastně není co. Bylo to celkem zmatené, některé věty se opakovaly doslovně, jiné jen trochu upravené. Moc nového jsem se nedozvěděl. Možná každý neví, ve kterém hotelu nocoval v roce 1938 Chamberlain, když jednal s Hitlerem o Sudetech nebo v čem Hitler spával. V hodnocení budu tentokrát přísnější než komentující přede mnou.

veronika5179
08.09.2023 3 z 5

Vzpomínky tehdy mladinké a zřejmě i prosté slečny, která měla to štěstí pracovat tam, kde pracovala. Čtenář se samozřejmě pár zajímavostí dozví, nejde však o nic převratného ani šokujícího :)
Vlastně jde o delší rozhovor novináře s autorkou, které pokládá sugestivní otázky s cílem z ní dostat to, co z ní dostat má.

vše podstatné shrnula JulianaH. :)


JulianaH.
14.07.2022 3 z 5

„Měl na sobě černé kalhoty od uniformy a béžově hnědou blůzu. Bez řádů, bez prýmků. Jen košili a kravatu. Oblečení bylo až přehnaně korektní a celek působil přísným dojmem. [...]
- Heil, můj Vůdce.
- Heil, Anno, odpověděl velmi tiše a přátelsky.“

Tohle je ten druh knihy, do které člověk píše propiskou a pak si s ní podloží skříň. Žádné trvalé hodnoty neskýtá, není inteligentní nebo dobře napsaná. Nicméně obsahuje pár zajímavých informací o každodennosti na Berghofu (slavení Mikuláše a Vánoc, denní režim, jídelníček, volný čas zaměstnanců, výlety, ...).

Pro mě bylo asi nejzajímavější vysvětlení, proč se skotský teriér Evy Braunové jmenoval Negus (po habešském císaři), a také poznámka o Evině kritice Bormannovy církevní politiky. Ta totiž ukazuje, že Eva měla samostatný – a subjektivně dodávám, že rozumný – názor přinejmenším na jedno politické téma. Kromě toho se dozvíme, co bylo oblíbeným Führerovým dezertem nebo jaké měl číslo bot. („Včera jsem si ve Vůdcově ložnici zkoušela jeho trepky. Byly mi samozřejmě moc velké. Má velikost 44!“ :))

Jsou to prostě vzpomínky lehkomyslného a, zdá se mi, poněkud jednoduchého děvčete kolem dvaceti, sloužícího několik let na Obersalzbergu (kolik přesně, se nedočteme). Navíc zapsané podprůměrně inteligentním a nadprůměrně manipulativním novinářem, jemuž dělá problém bez překroucení parafrázovat myšlenku své narátorky – stačí porovnat jeho popisky k fotografiím s textem rozhovoru. Nabízelo by se srovnání s výpovědí Rocha Mische („Byl jsem osobním strážcem Adolfa Hitlera“), ale obě díla se shodují jen tématem a formou, ne kvalitou. Hrubky v českém překladu (včetně i/y) dojem také zrovna nevylepšují.

I tak jsem čekala, že knížka bude ještě o něco horší. A jelikož jsem v ní našla to, co jsem hledala — pár střípků o Evě, o které toho bohužel celkově víme tak málo —, jsem vlastně celkem spokojená. („... Byla to dáma, která si moc nezakládala na určitém odstupu. Nikdy jsem od ní neslyšela žádnou důtku nebo snad dokonce urážku. ...“)

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (4)

Včera jsem ve filmovém týdeníku viděla Vůdce. Ráda se na týdeník dívám, protože všechny lidi kolem Vůdce znám osobně. Všichni tady mluvíme o tom, kdy šéf zase přijede, a těšíme se na něj.


Je to velmi hezký pocit, když vím, že nocuji s Vůdcem pod jednou střechou. Viděla jsem i další významné osobnosti. Ale nejraději se starám o Vůdcům byt. / Dnes odpoledne jsme uklízely jeho ložnici. Obzvlášť pečlivě jsme připravovaly koupelnu. A taky velkou pracovnu. To si neumíte představit, kolik tam má knih! Ten člověk musí neuvěřitelně mnoho pracovat a studovat.


/o Evě Braunové a Adolfu Hitlerovi/ Jeho přítomnost však tesklivě postrádala. Často stávala před oním portrétem od malíře z Bad Töltzu a dívala se mu do očí. […] Při každé příležitosti básnila o jeho nádherně modrých očích. […] Myslím, že Hitlera až modlářsky zbožňovala […].


Více citátů z knihy najdete u autora.


Kniha Vzpomínky Hitlerovy pokojské v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených45x
v Doporučených1x
v Knihotéce57x
v Chystám se číst10x
v Chci si koupit1x