Vůně letních jablek přehled

Vůně letních jablek https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210388/vune-letnich-jablek-UQw-210388.png 5 2 2

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vůně letních jablek. Přihlašte se a napište ho.

strana1-100
06.01.2022 4 z 5

Knížečka vyšla ke spisovatelčiným 70. narozeninám a dovedu si představit, že zadání vydavatele bylo: Napište vzpomínky na svůj život. Jenže autorka trilogie popisující důkladně dějiny jejího mlynářského rodu od 17. až do 20. století tady nemohla fabulovat tak jako tam. Asi taky neměla tolik času (korektor ho neměl určitě). Možná ani neměla chuť se do něčeho takového pouštět.
A tak, sedíc v letních dnech v altánku zahrady kdesi na Rakovnicku, vrhla na papír jen nesourodé střípky, které jí paměť právě poskytla. Vzpomínku na chrudimskou babičku a její zlomyslné soužití se sestrou Lízou. Na bratrance Sašu, se kterým ze střechy pozorovali tři staré učitelky v sousední zahradě. Na stoletou tetu Maru, která u ní trávila poslední léta života. Na kokršpaněla svého přítele Jaromíra Johna. Na momenty, ve kterých psala některé své knížky.
Helena Šmahelová je dobrá spisovatelka, takže i toto střípkobraní je v jejím podání literární dílo. Přesto... mi připadá zvláštní, že až na jeden moment (pohřeb matky, když bylo Heleně osmnáct) nevěnuje žádnou vzpomínku svým rodičům, manželovi ani příteli Johnovi. Možná to bylo příliš osobní, než aby to chtěla sdílet s někým cizím.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Vůně letních jablek v seznamech

Helena Šmahelová
česká, 1910 - 1997