V albánských výšinách: Putování za horskými kmeny přehled

V albánských výšinách: Putování za horskými kmeny
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422439/bmid_v-albanskych-vysinach-putovani-za-h-Gws-422439.jpg 4 3 3

V roce 1908 Edith Durhamová takřka samotná (pouze se svým věrným albánským průvodcem) procházela křížem krážem skrze izolované, málo zmapované a v dané době často démonizované území severoalbánských horských kmenů. To ve své době představovalo jedno z posledních celistvých osídlení v Evropě, kde stále vládlo nepsané zvykové právo. Durhamová v této knize čtivou a nezřídka i humornou formou poskytuje svědectví o životě místních lidí, jejich kultuře, společnosti i náhledu na svět – to vše prostřednictvím jejích vlastních zážitků a neobyčejných příběhů, které během svého více než ročního pobytu mezi horaly nasbírala. Zároveň se jedná o zásadní etnografickou práci, která poodhaluje jeden z (ve své době) nejméně objevených koutů Evropy.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Malvern
Originální název:

High Albania , 1909


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize V albánských výšinách: Putování za horskými kmeny. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (1)

changaj
30.03.2020 4 z 5

Divoká jízda albánskými horami na samém počátku 20. století. Ve skutečnosti ale okno do starověku, ne-li někam dále...Krevní msta jako denní realita, "panny pod přísahou" hrající celoživotní role mužů, trepanace lebek, domečky křesťanských kněží obehnané ploty s koňskými lebkami (pro odvrácení zlého pohledu), směsice kmenů, národů, náboženství, směsice pravěku a moderní doby a to vše očima bystré, empatické a odvážné Angličanky, amatérky etnoložky, malířky, občas proloženo jejím suchým britským humorem. Nádherná poutavá knížka, která nás možná přiměje uvažovat o hodnotách člověka i civilizace. Do oka padlo pár překlepů, ale v podstatě pěkně připravená kniha, uvítala bych mapku s vyznačenou cestou Mary Durhamové. Atmosféru dokreslují fotografie a kresby autorky.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha V albánských výšinách: Putování za horskými kmeny v seznamech

v Přečtených3x
ve Čtenářské výzvě1x
v Knihotéce3x
v Chystám se číst9x
v Chci si koupit6x

Štítky knihy

Balkán domorodé kmeny Albánie kmenová společenství

Autorovy knížky

Mary Edith Durham
britská, 1863 - 1944
2019  87%V albánských výšinách: Putování za horskými kmeny