Úvod do metafyziky přehled

Úvod do metafyziky
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197510/bmid_uvod-do-metafyziky-9Bh-197510.jpg 3 3 3

Kniha súčasného renomovaného filozofa Briana Carra Úvod do metafyziky mapuje najvýznamnejšie problémové okruhy, ktorými sa zaoberajú niektoré filozofické disciplíny. Metafyziku autor chápe ako kategoriálny opis, teda innos, ktorej cieľom je opísať našu konceptuálnu výbavu, prostredníctvom ktorej uchopujeme a poznávame náš svet. Veľká pozornosť sa venuje ústredným metafyzickým kategóriám: substancii, esencii, akcidentu, kauzalite, priestoru a času. Jednotlivé kapitoly venované týmto pojmom možno chápať ako praktickú ukážku toho, v čom spočíva kategoriálny opis a ako ho treba realizovať. Carrovi sa podarilo pozoruhodným spôsobom sklbiť odveké metafyzické problémy s moderným prístupom, ktoré je do značnej miery ovplyvnené jazykovým obratom vo filozofii. Úvahy o Aristotelovi, Descartovi, Lockovi, Humovi, Kantovi alebo Wittgensteinovi sa doplňajú diskusiami so súčasnými filozofmi, napríklad P. Strawsonom, S. Kripkem alebo D. Lewisom. Práve v tvorivej polemike s týmito autormi Carr buduje svoj originálny pohľad na metafyziku, ktorý v sebe prepája to najlepšie z aristotelovskej, kantovskej a strawsonovskej tradície. Kniha je vhodná pre všetkých záujemcov o filozofiu a ideové základy európskeho myslenia. Začiatoníkov a študentov jednoduchým a nenásilným spôsobom uvedie do sveta filozofického myslenia, profesionálnym filozofom zase ukáže nové a neortodoxné pohľady na veľké problémy filozofie... celý text

Literatura naučná Filozofie Učebnice a slovníky
Vydáno: , Iris (SK)

Metaphysics: An Introduction , 1987

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Úvod do metafyziky. Přihlašte se a napište ho.

DarthSoren
08.01.2020 3 z 5

Začnem asi tým, že kniha ako taká hneď zo začiatku "trpí" celkom zavádzajúcim názvom, ktorý na prvý pohľad môže prilákať množstvo "metafyzických začiatočníkov" avšak by som nedivil, ak by títo ľudia po pár prečítaných stranách knihu zatvorili a odložili, alebo dokonca predali. Hlavnou témou Carrovej knihy nie je úvod do metafyziky ako taký, ale skôr kategoriálna analýza pojmov, čo je len čiastková problematika v rámci širokého okruhu metafyziky. V tomto prípade nejde o žiadne historické, resp. historicko-filozofické zosumarizovanie základných metafyzických myšlienok - množstvo slávnych metafyzikov v tejto publikácii absolútne chýba. To, čo kniha rieši je kategoriálny opis, problém, ktorý začal Aristotelom a trvá v podstate dodnes. To ale nie je celá metafyzika a vôbec nie typický úvod do nej. Carr navyše píše štýlom typickým pre anglosaskú filozofiu 20. storočia, ktorá sa v mnohom líši od nám bližšiej, kontinentálnej. Na druhú stranu ma však veľmi zaujali kapitoly o priestore a čase, a metafyzickej pravde. 3*

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Úvod do metafyziky v seznamech

Autorovy knížky

2004  60%Úvod do metafyziky