Úsvit na cedrové hoře přehled

Úsvit na cedrové hoře
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175372/bmid_usvit-na-cedrove-hore-0rF-175372.png 5 10 10

Děj románu se odehrává v druhé polovině minulého století. Začíná v Kanadě a pak se přesouvá do západních oblastí Spojených států, kam v té době mířily kolony vystěhovalců. Jeho hlavní postavou je venkovský chlapec Jim Hartigan, který zdědil po svých předcích kromě nespoutané povahy také hlubokou náboženskou víru. Na přání ovdovělé matky se z Jima stane kazatel, ve kterém se však protestantská víra neustále střetává s divokou povahou. A právě to ho přivádí do stálých konfliktů s okolím i vlastním svědomím. Na pozadí osobního zrání jsou pestře vykresleni lidé z pionýrských dob osidlování Západu, příroda, která obklopuje malá městečka i zvířata tam žijící.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Úsvit na cedrové hoře. Přihlašte se a napište ho.

kuruteku
02.09.2017 5 z 5

Vůbec to není špatné. Jenom se musí vzít v potaz datum vzniku a cíl knihy - není jím ani evangelizace (i když náboženství je v ní hodně) ani popis přírody (i když o chování koní se toho píše hodně). Hlavní jsou lidé, Amerika a americký duch - má-li člověk naději a cítí příležitost, pak má před sebou svobodu.

Delicius
26.12.2015 4 z 5

Už to bude aspoň deset let, co jsem tuto knihu odložil, v knihkupectví se slovy: "Hmm, to mě nebaví, to číst nebudu."
Raději jsem tehdy šáhnul po Setonových povídkách o zvířatech, popřípadě Dvou divoších, či první předválečné polovině Rolfa Zálesáka. Nějaký duchovní z divokého západu mě nezajímal. (Nikdy jsem nečetl westerny, Duch Iana Estacada a Posledního Mohykána jsem odložil, protože byli nudné, ale vždy jsem četl Setona)

A asi před týdnem, jsem se zrovna procházel mezi regály místní knihovny s myšlenkou něco si půjčit. A můj zrak upoutala tato kniha...

Kniha mě nezklamala, i po létech jsem spokojen s četbou, jen jsem trochu zklamán posledními nudnými čtyřiceti stránkami (A Seton neumí psát o městě, ne a ne)
Je to trochu návrat do dětství, ale pořád je to výborná kniha, která mě i přes ty léta bavila.
Na druhou stranu, už ji číst znovu nebudu. To bych spíše šáhl po Rolfovi, nebo Dvou Divoších.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Úsvit na cedrové hoře v seznamech

Ernest Thompson Seton
americká, 1860 - 1946