Unesená přehled

Unesená
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/530394/bmid_unesena-65a7cb8decdc4.jpg 4 22 22

Autobiografie dívky, kterou rodiče nechali unést a poslali na drsnou převýchovu. Patnáctiletá Elizabeth je vzorná žačka a skvělá sportovkyně, ale jednoduché to s ní není – chodí tajně ven, často se opíjí a trpí silnými výbuchy vzteku. Rodiče s ní jednoho dne ztratí trpělivost a rozhodnou se pro převýchovu. Elizabeth je s jejich vědomím unesena do divočiny, kde v drsných podmínkách stráví s dalšími „problémovými“ dívkami tři měsíce. Další rok prožije v uzavřené internátní škole, jejíž program připomíná spíš sektu. Teprve o mnoho let později dokáže vyprávět svůj traumatizující příběh... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Mladá fronta

Stolen: A Memoir , 2021

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Unesená. Přihlašte se a napište ho.

Aiden888
předevčírem 4 z 5

Tahle knížka má jen jediný problém, a to že ze čtenářského hlediska se dělí na silnější první půlku, ve které Elizabeth vypráví skoro až neuvěřitelné zážitky z "nápravného pobytu" uprostřed lesa a slabší druhou půlku, kde se dozvídáme o škole, ve které musela strávit zbyteckčasu do dospělosti. Zatímco les byla pořádná jízda, nad níž jsem kroutila hlavou, školní část mě nebavila hlavně kvůli zdlouhavým popisům různých programů a workshopů, založených na opakujícím se ponižování studentů. Ale to je pouze jak to vnímám z hlediska čtivosti. Obsahově je knížka parádní a nechce se mi věřit tomu, že takováhle zvěrstva někdy existovala a rodiče do nich bez mrknutí oka uvrtávali svoje děti. Mám z toho husí kůži.

lalela
03.06.2024 5 z 5

Měla jsem povědomí o tom, že se toto děje v Americe, ale že ty podmínky jsou tak otřesné, to jsem si nemyslela. Všude se volá po tom, že každá živá bytost má svá práva, ale takhle zlomit mladé lidi, ta strašným způsobem. Nedivím se, že spoustu z nich zabředne po absolvování do ještě větších problémů nebo spáchá sebevraždu. Každopádně je dobře, že se i o tomto píše, i toto by měl svět vědět.

Ctenar1202
29.05.2024 3 z 5

Elizabeth byla, dá se říct, dost problémový puberťák a rodiče se rozhodli, že ji nechají převychovat. Ač byla premiantka třídy a skvělá sportovkyně, tak se bohužel také ráda účastnila večírků, kde tekl alkohol proudem a často utíkala z domova. Rodičům tedy došla trpělivost a jednu noc byla Elizabeth unesena a odvlečena daleko od domova, do lesů, kde bylo pro tyto nezvladatelné děti zařízení na převýchovu. Několik měsíců žila Elizabeth v lese, kde byl tvrdý režim. Nejen fyzický, ale i psychický. Vedoucí se snažili děti psychicky zlomit, protože údajně tímto způsobem, kdy si sáhnou na naprosté dno, dojde k nápravě.

Po několika měsících, kdy Elizabeth prošla náročným pobytem v lese byla převezena do nápravného zařízení, spíš sekty, kde už žila v mobilním domku s několika dalšími dívkami. I zde docházelo k psychickému nátlaku. Elizabeth věděla, že kdyby se nepodřídila tamnímu režimu, byla by odvezena zpátky do lesa, což pro ni byla nepředstavitelná hrůza. A proto, ač toužila utéct, věděla, že musí převýchovu dokončit. Ale za jakou cenu? A je vůbec možné člověka zlomit a vytvořit zcela nového, poslušného? Vymývání mozků zde bylo na denním pořadku.

Jak moc mě Elizabethin příběh zaujal? Bohužel, moc ne. Ano, prožila si opravdu obrovské psychické i fyzické vypětí, ale autorčin styl mě moc nezaujal. Nedokázala jsem se zcela vcítit do jejích pocitů. Jako kdyby kolem sebe vystavěla obranou hradbu za kterou nikoho nepustí, což naprosto chápu. Měla jsem asi vysoká očekávání, která ale nebyla naplněna. Samotný konec byl však velice zajímavý.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Dokonalé městečko, Šašek a další knižní novinky (11. týden)

10.03.2024

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.

Kniha Unesená v seznamech

ve Čtenářské výzvě3x