Tajemství staré panny přehled

Tajemství staré panny
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52093/bmid_tajemstvi-stare-panny-COU-52093.jpeg 4 5 5

Ženský román o dívce sirotkovi, která tráví neradostné dětství a mládí v bohatém kupeckém domě, kde je nelítostně terorizována paní domu, aby posléze našla štěstí v náručí jejího syna - lidumilného lékaře. Děj se odehrává někdy koncem století v Durynsku. Přesto, že román je známým klišé, nepostrádá autorka charakterizační schopnosti a velmi ostře odsuzuje bigotnost a společenské předsudky.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy Dívčí romány
Vydáno: , Hynek (Alois Hynek)
Originální název:

Das Geheimnis der alten Mamsell , 1867


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tajemství staré panny. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (1)

Johana
01.05.2023 5 z 5

Červená knihovna, sepsaná v 19. století - dějem tak sladce blbonká, až překrásná, na druhou stranu je tu i dost sociální kritiky, břitkých povahopisů a autorčiných emancipovaných názorů, viz ukázky. Celkově jde o variaci na Popelku. Nemohu si pomoci, dávám pět hvězd. A teď ty ukázky:

- Nemysli si o mně, tetičko, že jsem nenávistná, prosila měkce, mám lidi ráda a jestli jsem se tak energicky bránila duševní smrti, bylo to jen proto, že chci být v lidské společnosti něco víc, než jen pouhé dobytče. I když mne někteří lidé trápili, stejně nechci obžalovat celé lidstvo ... Ale nemohu milovat svého nepřítele a modlit se za ty, kteří mne urážejí. Možná je to chyba na mém charakteru, ale to prostě nemůžu změnit a také to změnit nechci, protože to je právě to rozhráni mezi mírumilovností a bezcharakterností!

- Nevrlou zamlklost své vyvolené pokládal za dívčí ostýchavost, její nesrdečnost za přísnou mravnost, její tvrdošíjnost za pevnost povahy. Po svatbě poznal, jak hluboce se mýlil. Během krátké doby mu dala pocítit železnou pěst despotické duše a tam, kde doufal, že nalezne vděčnou oddanost, narazil na tvrdou sobeckost.

- V dnešní době nemůžeme už ženu zavírat do středověkých okovů a zahánět ji mezi služky a otrokyně. To je nejen pošetilost, ale i nespravedlnost a hřích. Žena má vliv na duši dítěte, a to v tom věku, když je nejcitlivější. Když máš hloupou ženu, budeš mít i hloupé dítě. Podporuj ženu v přemýšlení, rozšiřuj okruh její působnosti a uvidíš, že zmizí ze světa ješitnost a slabost povah.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Tajemství staré panny v seznamech

v Přečtených9x
ve Čtenářské výzvě1x
v Knihotéce16x

Štítky knihy

sirotci

Autorovy další knížky

Eugenie Marlitt
německá, 1825 - 1887
1991  72%Hraběnka Gisela
2009  60%Druhá manželka
1920  84%Tajemství staré panny
1926  55%Zlatovlasá Eliška
1921  90%V sovím hrádku