Strach z päťdesiatky přehled

Strach z päťdesiatky
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406843/bmid_strach-z-patdesiatky-9cM-406843.jpg 4 5 5

Memoáre v polčase života Po básňach a románoch, z ktorých Strach z lietania bol preložený aj do slovenčiny, napísala americká spisovateľka Erica Jong okolo svojej päťdesiatky akúsi bilanciu či memoáre. Opisuje v nich príchod prarodičov do USA, svoje detstvo v New Yorku, obdobie štúdií, búrlivé 60. a 70. roky, rozumnejšie 80. a 90. roky až po svoje abrahámoviny. Okrem súkromného, ba priam intímneho života sa autorka vtipne a originálne zamýšľa nad materstvom, premenami úlohy ženy v americkej spoločnosti, manželstvom a partnerstvom až po aj dnes veľmi aktuálny kult mladosti a popieranie starnutia. A navyše zabŕdne aj do dejín americkej literatúry.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Slovart (SK)

Fear of Fifty: A Midlife Memoir , 1994

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Strach z päťdesiatky. Přihlašte se a napište ho.

vlaj
14.08.2022 5 z 5

Aby tato kniha oslovila a zasáhla, musí mít člověk něco odžito.

Prvně jsem ji četla, když jsem byla věkově blíž Isadoře Wingové, hrdince autorčiny prvotiny Strach vzlétnout, která mě nadchla. Strach z padesátky ve mně tehdy žádný silný dojem nezanechal, ale naštěstí jsem knížku nevyřadila z knihovny.

Vzala jsem ji do ruky nyní, když už mám hóóódně před padesát. Teprve teď oceňuji bohatství myšlenek a věrný popis zážitků, pocitů a postojů na cestě z dětství do zralosti. Poctivý a otevřený pohled na role, které žena v životě zastává.

adorjas
09.11.2020 4 z 5

Jedná sa o autorkine memoáre, ktoré zatriedila podľa oblastí- detstvo, deti, sexualita, manželstvá, rozvody- v podstate tak, ako aj smeroval jej život počas prvých 50 rokov. Jongová je dosť otvorená žena, čo sa týka sexuality, a verím, že ak takto otvorene písala v pred 50 rokmi, musela vzbudiť svojimi románmi celkom veľký rozruch a plne chápem rozhorčené hlasy konzervatívnych amerických čitateľov, pre ktorých bol sex tabu. Zaujímavé, že Jongová sa dostala na výslnie práve vrcholiacej éry druhej vlny feminizmu a rozhodne som rada, že jej dali priestor. Kto iný, by otvorene hovoril o milencoch, o svojich cestách za nimi, o nevydarených manželstvách a podobne? Myslím, že na takéto prepieranie vlastného života treba guráž a Jongová si servízku pred ústa nekladie. Ak by som ju mala v tejto knihe k niekomu prirovnať, k niekomu popkultúrnemu, tak rozhodne k Samanthe zo Sexu v meste pre jej otvorenosť v sexualite. Jongová je feministka, ide a premýšľa svojou vlastnou hlavou. Zaujímavé dielo, ak vás bavia memoáre. Ja som sa na začiatku začítavala ťažšie, keďže som od autorky jej románovú ani lyrickú tvorbu nikdy nečítala.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Strach z päťdesiatky v seznamech

v Právě čtených1x