Strach z päťdesiatky

Strach z päťdesiatky https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406843/bmid_strach-z-patdesiatky-9cM-406843.jpg 4 5 5

Memoáre v polčase života Po básňach a románoch, z ktorých Strach z lietania bol preložený aj do slovenčiny, napísala americká spisovateľka Erica Jong okolo svojej päťdesiatky akúsi bilanciu či memoáre. Opisuje v nich príchod prarodičov do USA, svoje detstvo v New Yorku, obdobie štúdií, búrlivé 60. a 70. roky, rozumnejšie 80. a 90. roky až po svoje abrahámoviny. Okrem súkromného, ba priam intímneho života sa autorka vtipne a originálne zamýšľa nad materstvom, premenami úlohy ženy v americkej spoločnosti, manželstvom a partnerstvom až po aj dnes veľmi aktuálny kult mladosti a popieranie starnutia. A navyše zabŕdne aj do dejín americkej literatúry.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Slovart (SK)

Fear of Fifty: A Midlife Memoir , 1994

vlaj
14.08.2022 5 z 5

Aby tato kniha oslovila a zasáhla, musí mít člověk něco odžito.

Prvně jsem ji četla, když jsem byla věkově blíž Isadoře Wingové, hrdince autorčiny prvotiny Strach vzlétnout, která mě nadchla. Strach z padesátky ve mně tehdy žádný silný dojem nezanechal, ale naštěstí jsem knížku nevyřadila z knihovny.

Vzala jsem ji do ruky nyní, když už mám hóóódně před padesát. Teprve teď oceňuji bohatství myšlenek a věrný popis zážitků, pocitů a postojů na cestě z dětství do zralosti. Poctivý a otevřený pohled na role, které žena v životě zastává.

adorjas
09.11.2020 4 z 5

Jedná sa o autorkine memoáre, ktoré zatriedila podľa oblastí- detstvo, deti, sexualita, manželstvá, rozvody- v podstate tak, ako aj smeroval jej život počas prvých 50 rokov. Jongová je dosť otvorená žena, čo sa týka sexuality, a verím, že ak takto otvorene písala v pred 50 rokmi, musela vzbudiť svojimi románmi celkom veľký rozruch a plne chápem rozhorčené hlasy konzervatívnych amerických čitateľov, pre ktorých bol sex tabu. Zaujímavé, že Jongová sa dostala na výslnie práve vrcholiacej éry druhej vlny feminizmu a rozhodne som rada, že jej dali priestor. Kto iný, by otvorene hovoril o milencoch, o svojich cestách za nimi, o nevydarených manželstvách a podobne? Myslím, že na takéto prepieranie vlastného života treba guráž a Jongová si servízku pred ústa nekladie. Ak by som ju mala v tejto knihe k niekomu prirovnať, k niekomu popkultúrnemu, tak rozhodne k Samanthe zo Sexu v meste pre jej otvorenosť v sexualite. Jongová je feministka, ide a premýšľa svojou vlastnou hlavou. Zaujímavé dielo, ak vás bavia memoáre. Ja som sa na začiatku začítavala ťažšie, keďže som od autorky jej románovú ani lyrickú tvorbu nikdy nečítala.