Smrtící dotyk přehled

Smrtící dotyk
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267407/bmid_vyvolena-bohy-smrtici-dotyk-267407.jpg 4 130 130

Twilla je výjimečná dívka – je dokonalou zbraní – zabíjí pouhým dotykem. Změní Twylla svůj předurčený osud? Twylla je dívka vyvolená bohy. Je zosobněním božské dcery a jako taková je zaslíbená princi. Za svoji výjimečnost ale draze platí: každý měsíc musí pozřít jed, a přinést tak důkaz o svém božském postavení. Její dotyk je však pro obyčejného člověka smrtící. Twylla proto není běžným členem královského dvora. Je královninou popravčí. Každý měsíc navštěvuje vězení a přikládá své ruce na ty, kteří jsou odsouzeni k smrti. Žije osaměle a izolovaně. Když ale nastoupí nový strážce, vše se změní. Spustí se kolotoč dvorských intrik, úkladů a vražd... Dokáže si dívka správně zvolit mezi královským snoubencem a přitažlivým, ale obyčejným smrtelníkem? Rozhodne se pro povinnost, nebo pro lásku? „Jsem dokonalá zbraň. Můj dotyk je smrtící.“... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)
Originální název:

The Sin Eater's Daughter , 2015


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Smrtící dotyk. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (32)

Misty-K
04.07.2023 4 z 5

Repost hodnocení z mého instagramového účtu:

Ve fantasy s mladou protagonistkou a milostným trojúhelníkem mě překvapila všechna ta temnota a zvrácenost. Tahle kniha se se svými postavami nemazlí, týrá je fyzicky i psychicky, téměř každý ve Twyllině okolí ji může obrazně bodnout do zad. Žádný z charakterů není morálně čistý, i protagonistka sama dělá chyby a pyká za ně.

Souvisí s tím poselství knihy - o důležitosti vlastní volby a nenechání se ovlivnit tradicemi či rodinou. Je to těžší, než se zdá, a Twylla se kvůli své naivitě a naučené bezmoci může zdát hloupá. Mně nicméně její myšlenky připadaly věrohodné vzhledem k její situaci.

Vliv na to má i zmíněný milostný trojúhelník. Působí nejdříve naprosto předvídatelně, proto mě příjemně překvapilo jeho rozuzlení - tedy až potom, co jsem musela na pár minut knihu zaklapnout a v ohromení zírat do zdi a sprostě nadávat. Vůbec mi připadalo, jako by většina zvratů počítala s tím, že čtenář Smrtící dotyk podcení a bude jej číst s očekáváním tuctové YA romantické fantasy. Některá klišé si autorka ponechává, jiná převrací naruby. A patří jí za to můj obdiv! Vadilo mi jediné - absence pozitivně prezentovaných ženských postav. Vím, před chvílí jsem zmiňovala, jak se mi líbí, že nikdo není čistě dobrý; jde mi však o to, jak většina žen je ve vztahu k Twylle vyloženě záporná. To je jedno YA klišé, které bych na místě autorky změnila rozhodně.

Konec se mi zdál trochu náhlý, nicméně byl v průběhu děje dobře nastíněný. Problém tedy spočíval jen v tempu posledních pár kapitol, ne v tom, že by příběh čtenáři podrazil nohy ve snaze o dramatický zvrat.

Smrtící dotyk bych doporučila těm, kteří si chtějí přečíst netradičně pojatou YA fantasy se vcelku zajímavým lorem, jež se nebojí chvílemi zabloudit do více tabuizovaných končin. Nečekejte mnoho akce, ale připravte se na pár povedených myšlenek i šokujících chvil.

Niu
03.10.2022 2 z 5

(SPOILER) Tak tohle byl bizár a vůbec nevím, jak mám hodnotit. Budu se snažit ukočírovat myšlenky. Hezká obálka a příjemná cena v Levných knihách.
I když se už neřadím do cílové skupiny čtenářů, jen stěží bych ji označila jako knihu pro děti a mládež. Po přečtení Měsíčních kronik jsem si myslela, že Levana je jediná nejšílenější postava ve fantasy knihách. Královna zde? Té Levana nesahá ani po kotníky. Tolik zbytečné krutosti, podlosti a vražd. Ano. Byla naprosto šílená. Chudák naivka Twylla. Knížka se četla celkem dobře, ale právě pro ty manipulativní věci jsem se do čtení i trochu nutila. Celkem útlá knížečka, ale teda stalo se tam toho hodně. Ne vždy vše dávalo smysl. Víc jak polovinu je to takové tááááááhlééééé, v závěru se toho stane až moc, přidá se tam ještě jedna pověst o zlé příšeře a zakončí se to (zřejmě) o několik desetiletí později. Ne úplně vše tam bylo objasněno. Mno, já vám nevím. Chvilkama značně teatrální (slůvko vypůjčeno z knihy). Holka měla recht na konci, nač se crcat s takovými břídily. I když ten závěr by se bez ťukání obešel. No nic. Takový slabší průměr.


jitka_dankova
18.08.2022 odpad!

(SPOILER) První díl surové fantasy plné zrady a lží. Ne, to není nic pro mne. Děsivé prostředí, spousta zbytečných vražd, šílená víra a zvyky, hrozné prostředí. Hrdinka, která nevěděla, co si se vším má vlastně počít. Romantická linka se mi nelíbila, akorát to celé na konci zhořklo a když jsem se letmo dívala na děj dalších dílů (jsou jen v angličtině, nebyly dopřekládané), bylo by to ještě horší. Tohle není svět, do kterého bych se chtěla ponořit, vážně ne. Už teď lituji, že jsem vůbec vzala do ruky první díl. Brr... ještě se z toho oklepávám.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Smrtící dotyk v seznamech

v Právě čtených4x
v Přečtených202x
ve Čtenářské výzvě11x
v Doporučených10x
v Knihotéce106x
v Chystám se číst102x
v Chci si koupit24x
v dalších seznamech1x