Skryté srdce kosmu přehled

Skryté srdce kosmu
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419897/bmid_skryte-srdce-kosmu-8OS-419897.jpg 5 6 6

Matematický kosmolog Brian Swimme se ve Skrytém srdci kosmu zamýšlí nad tím, jak dnešního člověka – a zvláště naše děti – vymanit z uvěznění, do nějž byli v moderní době uzavřeni úzce materialistickým pohledem na svět a konzumním způsobem života, a jak je otevřít novému kontaktu s vesmírem. Přesněji řečeno, jak nás znovu do vesmíru iniciovat. Taková iniciace není jen intelektuální záležitostí, nestačí pouze studovat vzrušující fakta a teorie nového kosmologického příběhu, ale je nezbytné tento nový příběh žít; což předpokládá proměnu navyklých vzorců našeho vnímání, hlubokou transformaci subjektivity. Brian Swimme v této souvislosti navrhuje různé způsoby, jak nové vědecké porozumění dynamickému evolučnímu vesmíru, které často vzdoruje naší přirozené intuici, integrovat do našeho vnímání a tělesného prožívání. „Skryté srdce kosmu je velmi potřebný, hutný a přehledný úvod do nové kosmologie, která dramaticky transformuje naše porozumění vesmíru i porozumění povaze a osudu lidstva. Swimme zvláštním osvětlujícím způsobem zkoumá hluboká tajemství kosmu a má vzácný dar, jak integrovat vědu s vědomím posvátného.“ Steven Rockefeller, Middelbury College „Brian Swimme, vynikající vědec, nám odhaluje v této knize zázrak a krásu a okouzlující vlastnosti světa kolem nás. Jen takový vesmír, vesmír odhalovaný takovým lyrickým jazykem, může naše duše zachránit, protože toto je prvotní odhalení samotného božství.“ Thomas Berry, autor The Dream of the Earth / Sen země „Aniž by čtenáře zatěžoval technickými pojmy, Brian Swimme sděluje v této knize základní myšlenky moderní kosmologie a současně vyjadřuje vědomí naší sounáležitosti s kosmem.“ Fritjof Capra, autor Tao fyziky... celý text

Esoterika, astrologie, okultismus
Vydáno: , Malvern
Originální název:

The Hidden Hearth of Cosmos - Humanity and the New Story


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Skryté srdce kosmu. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (2)

Jelitovna
29.04.2020 5 z 5

Příjemná zážitková četba pro každého, kdo si rád představuje. Autor je zaměřený proti konzumerismu. Je asi nejvyšší čas umožnit našim dětem "prožít vesmír", neboť Muskův satelitní Starlink sestávající v budoucnu až z 12 tisíc družic pozorování znesnadní nebo přímo znemožní.

Elsinor024
09.04.2020 5 z 5

Myslím, že to byl Einstein, kdo prohlásil, jak se pozná velký fyzik. Tím, že svoji teorii umí jednoduše vysvětlit vlastní babičce. No a přesně někoho takového jsem potřebovala. Matematický kosmolog B. T. Swimme je spisovatel mých snů:-)
Bravurně a jednoduše dovede mluvit o fluktuacích kvantového pole, kvarcích a baryonech, vševyživující propasti vakua tak, že mě to strašně bavilo.

Stejně tak jeho popisy makrokosmu. Mléčná dráha, která je součástí Místní skupiny galaxií, ta je součástí Místní nadkupy galaxií v Panně. Velikost 110 milionů světelných let. A to všechno je pouhým výběžkem supergalaxie s krásným jménem Laniakea, naším domovem. Kolem toho všeho nedávno objevená super obří Velká zeď galaxií BOSS s rozměry, které si snad ani neumíme představit.

Ovšem nejúžasnější objev je, že každý z nás je středem vesmíru. Přesně tam, kde jsme my, se vesmír narodil do reality. Částice se nepohybují od sebe, to prostor mezi námi expanduje, my jsme na stále stejném místě od počátku času...
Všichni jsme jeden zdroj, neustále se měnící v myriády tvarů, vznikajících a zanikajících.
Swimme cituje jihoamerické indiány: Aby se člověk mohl stát skutečným člověkem, musí v sobě objevit prostor pro nezměrnost vesmíru. Pokud nedokážeme objevit svoji pravou přirozenost, budeme dál bloudit v osamění a bolesti.
Nedokážeme pochopit "jak ten Starý myslí", jak s oblibou říkával Einstein.
V každém z nás je to stejné skryté srdce vesmíru.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Skryté srdce kosmu v seznamech

v Přečtených7x
ve Čtenářské výzvě3x
v Doporučených2x
v Knihotéce5x
v Chystám se číst7x
v Chci si koupit5x

Autorovy knížky

Brian Thomas Swimme
americká, 1950
2019  93%Skryté srdce kosmu