Prodloužená sonáta života Boženy Němcové přehled

Prodloužená sonáta života Boženy Němcové https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431170/bmid_prodlouzena-sonata-zivota-bozeny-ne-QaC-431170.jpg 4 29 29

Anna Strnadová, držitelka Literární ceny týdeníku Reflex, se ve své nové knize inspirovala životem nejproslulejší české autorky Boženy Němcové. S pomocí tajemného mecenáše prožívá Němcová konečně důstojný a šťastný život. V reminiscencích se autorka vrací k dětství a mládí Němcové, k osudovým láskám, ale také k jejímu pozdějšímu rodinnému životu s manželem Josefem a vztahu k jejím dětem. Celým příběhem se jako nit vine snaha české spisovatelky odhalit tajemství svého původu.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Prodloužená sonáta života Boženy Němcové. Přihlašte se a napište ho.

orinka3
10.03.2023 2 z 5

Veliké zklamání. A myslím, že i zbytečná kniha. Postupně jsem přicházela na to, že čtu to, co jsem už mnohokrát přečetla dřív v jiných knihách. "Co by, kdyby" mě nijak neuchvátilo a B.N. rozhodně v ničem nepomohlo. Nepokládám to za dobrý nápad. Za mě je Božena Němcová i bez prodloužení stále skvělá sběratelka krásných pohádek i črt z lidového prostředí, jen bohužel tvořila v době, co ženám moc nepřála. Ale, kdo ví? Možná, kdyby žila v dostatku a při plném zdraví, by po sobě takový literární odkaz nezanechala.

Sofonisba
30.01.2021 3 z 5

Kdo dobře nezná životní osudy Boženy Němcové, musí se v této knize chvílemi zcela zákonitě ztrácet. Kniha je sice psána v přítomném čase, ale prolíná se zde minulost s fiktivní budoucností - časem, který se nestal a příběhy, které Němcová neprožila. Trochu jsem na rozpacích, k čemu měl tento nastavený čas sloužit. Němcová se z chudé, utrápané a živořící ženy téměř ze dne na den stane spokojenou, hmotně zajištěnou měšťankou, které neznámí mecenáši platí byt, topení, lékařskou péči...Její život se sice zlepšil, ale její postava ztratila barvy. Slouží jako "průvodce" po politických, kulturních a společenských událostech let 1862-1869 (válka u Sadové, premiéru Smetanovy opery Braniboři v Čechách, položení základních kamenů Národního divadla atd.). Čekala jsem více, třeba lepší využití dochované rozsáhlé korespondence, kterou Němcová posílala a dostávala.

daza.dt
05.01.2021 3 z 5

Super nápad, jen jsem očekávala trošku víc. Čekala jsem větší propracovanost jejího "nastaveného života", ale bohužel - byl to hlavně popis děje v okolí, o Boženě pro mě bylo moc málo informací. Škoda

Knižní novinky (5. týden)

26.01.2020

Kniha Prodloužená sonáta života Boženy Němcové v seznamech