Pokušenie přehled

Pokušenie
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/147261/pokusenie-147261.jpg 4 3 3

Žena. Jej vôňa, podoba, tajomstvo lákajú rovnako chlapca, ktorého mätú vlastné inštinkty, ako i zrelého muža s pohasínajúcou energiou. Kým pre dieťa je vzrušenie z obnaženého tela ešte nepochopiteľné, pre muža, ktorý už neočakáva nič ani od seba samého, môže oneskorené vzplanutie znamenať hotovú pohromu. S hrdinom Holkovho najnovšieho románu sa v prvej časti stretávame ako s päťročným chlapcom citovo pripútaným k matke. Malý Peter chce poslúchať, no neveľmi sa mu to darí a po traumatizujúcom nočnom zážitku ho prenasledujú ešte aj jachtanie a nočné pomočovanie. Jeho detský svet je plný záhad, tajomstiev, pokušenia a objavov. V druhej časti rozprávania je to už muž na hranici staroby, zunovaný stereotypným životom, znechutený chorobami a dôchodkom. Jedného dňa do jeho života vstúpi mladučké dievča. Netrvá dlho a život šesťdesiatnika prevráti naruby, omámi ho nečakaným záujmom i mladým telom. Manželka Magdaléna sa bráni, ako vie, jej zbrane partnera dráždia a vyháňajú z domu. Peter však uteká najmä sám pred sebou, pretože nech sa rozhodne akokoľvek, ani jedna z možností mu nezaručí to, po čom túži – stratenú mladosť a silu. Alebo naozaj existuje zázračný elixír? Pokušenie je obrovské! Aj v tejto knihe Petra Holku si čitatelia vychutnajú jeho bravúrny rozprávačský talent, humor, iróniu i sebairóniu. S pokušením prečítať si tento smutnosmiešny, no istým spôsobom i dojímavý príbeh naozaj netreba bojovať.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pokušenie. Přihlašte se a napište ho.

kannibal28
21.03.2018 3 z 5

Prvá časť príbeh malého 5 ročného chlapca plný vulgarností , len som sa čuduval že taký malý chlapček a už používa také slová ale dalo sa na tom aj zasmiať tak že sa mi to lubilo. Druhá časť o 55 rokov starší ale nič také sa tam nedialo bola to v podstate nuda.

SilviaKovacikov
28.06.2017 5 z 5

Peter Holka píše krásnym jazykom, jeho knihy si vždy rada prečítam, najradšej pred spaním.

zuzulique
21.02.2013 4 z 5

Mám rada autorovu sebairóniu, humor, jeho vyjadrovanie a atmosféru jeho kníh.
Kniha Pokušenie je rozdelená na dve časti, musím povedať, že tá prvá sa mi páčila o niečo viac. Stretávame sa v nej s hrdinom detským, ktorý sa snaží vyrovnávať s mnohými vecami, ktoré sa dejú mimo jeho vôle (zlé sny, koktanie, nočné pomočovanie). Trošku som zapochybovala o tom, či 5ročný chlapec dokáže vnímať ženu tak, ako to vykreslil samotný autor, keďže chlapci v tom veku skôr dievčatami pohŕdajú a začínajú si ich všímať až trochu neskôr. Neviem, ťažko povedať, nebola som chlapec :-) Ja ako dievča som si síce všímala od škôlky, ale nevedela som posúdiť niekoho "krásu."

V druhej časti sa prehupneme o niekoľko desiatok rokov dopredu, Peter je už dospelý a tápa. Má za sebou vzťahy, rozvod, smrť dcéry, prežíva druhé manželstvo, ktoré nie je ani zďaleka ideálne.

Do života románového hrdina Petra vstupuje mladé dievča. Trochu klišé, trochu výčitka, náramná zhoda okolností, dievčina miluje knihu, ktorú miluje aj Peter. Má niečo po 20tke a miluje muža, ktorý už má väčšinu života za sebou, pretože...Dozviete sa v románe samozrejme :-)) Toto jediné by mi prišlo relatívne možné, no znovu som zapochybovala pri takej blbosti ako je napríklad to, že si slečna po skončení VŠ dokáže v BA platiť dvojizbový byt, aby tam mal aj Peter vlastný priestor. Ja viem, kravina, banalita, ale niekedy je to o detailoch, ale nepočula som ešte o žene, ktorá má taký plat, že môže takto žiť, pokiaľ máte predstavu o tom, aké sú ceny za byty v Bratislave :-P
Ako to celé skončí a ako to vôbec môže skončiť, keď sa starší muž zamiluje do žaby?

Celkovo sa mi kniha páčila, oceňujem rozprávačský talent a schopnosť zaujať. Osobne odporúčam knihy : Biele noci, čierne dni , Prekliatie a Nezabudnuteľná vôňa zrelej pšenice.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Pokušenie v seznamech