Ostrov belasých delfínov přehled

Ostrov belasých delfínov
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193694/ostrov-belasych-delfinov-kBp-193694.jpg 4 59 59

Neďaleko kalifornského pobrežia leží roztrúsená skupinka ostrovov. Jedným z nich je ostrov Belasých delfínov, ako ho nazval autor tejto knihy. V skutočnosti sa však volá ostrov sv. Mikuláša. Kedysi žili na ňom Indiáni, no civilizácia ich už dávno vytlačila aj odtiaľ. Zostali len legendy, spomienky na minulosť, na viac či menej skutočné udalosti. Amerického spisovateľa Scotta O´Della upútal legendárny príbeh indiánskeho dievčaťa. Karana má jedenásť rokov a jedného dňa nešťastnou zhodou okolností zostáva na ostrove sama. Jej jedinými spoločníkmi sú prírodní obyvatelia ostrova, vtáci a zvieratá, jedinou nádejou, že sa na nej niekedy zjaví loď, je belasá morská šírava so šantiacimi belasými delfínmi a morskými vydrami prevaľujúcimi sa v chaluhových poliach pri brehoch ostrova. Príbeh opusteného dievčaťa je však čímsi viac ako príbehom robinsonky. Je to autorom čarovne podaný obraz krajiny a dní, ktoré Karana strávila odkázaná sama na seba.... celý text

Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Mladé letá

Island of the Blue Dolphins , 1960

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ostrov belasých delfínov. Přihlašte se a napište ho.

john_silver
06.05.2023 5 z 5

Miluju tuhle knihu. Jeden z nejlepších ostrovních bojů o přežití. Asi se nehodí kvůli hlavní postavě říci "robinzonád". Každopádně tak dobře a poutavě napsáno, že jsem tam byl s ní.

em54
14.05.2022

Moc se mi tahle knížka líbila. Dokonce tolik, že jsem si ji chtěl po paměti znovu napsat. Nebyla už totiž v knihkupectví k sehnání. A já ji chtěl mít doma! (Jasně, že se mi to nepovedlo.)

Janule809
21.03.2019 5 z 5

Příběh dívky mě zaujal jako malou . Ve školní čítance byl úryvek z knihy a já si ji pak půjčila v knihovně , knihu jsem milovala

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (2)

1963 - Deutscher Jugendliteraturpreis (Jugendbuch (Kniha pro mládež))
1961 - ALSC Awards (Newbery Medal)

Kniha Ostrov belasých delfínov v seznamech

v dalších seznamech1x