Deutscher Jugendliteraturpreis

literární ceny

Německá cena za literaturu pro mládež (Deutscher Jugendliteraturpreis) je udělována od roku 1956 každoročně Spolkovým ministerstvem pro rodinu, seniory, ženy a mládež (Bundesministerium für Familie, Senioren, Frauen und Jugend) za vydaná díla pro děti a mládež. Jury se skládá ze šesti čtenářských klubů SRN a rozhoduje o obrázkových knihách, dětských knihách, knihách pro mládež a populárně-vědeckých a odborných knihách. (Zdroj: https://bit.ly/349kVcn)

2020 - Sachbuch (Populárně-naučná kniha) - A jako Antarktida: Pohled z druhé strany (David Böhm)
2018 - Preis der Jugendjury (Cena poroty) - Vypálená nenávist (Angie Thomas)
2017 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Sally Jones a dopis od mrtvého (Jakob Wegelius)
2017 - Preis der Jugendjury (Cena poroty) - Probuzení Simona Spiera (Becky Albertalli)
2017 - Sachbuch (Populárně-naučná kniha) - Včely (Piotr Socha)
2015 - Preis der Jugendjury (Cena poroty) - Den co den (David Levithan)
2014 - Preis der Jugendjury (Cena poroty) - (Ne)obyčejný kluk (R. J. Palacio (pseudonym))
2013 - Preis der Jugendjury (Cena poroty) - Hvězdy nám nepřály (John Green)
2013 - Sachbuch (Populárně-naučná kniha) - Boxer: Pravdivý příběh Hercka Hafta (Reinhard Kleist)
2012 - Preis der Jugendjury (Cena poroty) - Volání netvora (Patrick Ness)
2011 - Jugendbuch (Kniha pro mládež) - Čik (Wolfgang Herrndorf)
2011 - Preis der Jugendjury (Cena poroty) - Erebos – Hra, která zabíjí! (Ursula Poznanski)
2010 - Bilderbuch (Obrázková kniha) - Neboj se, Oskare (Stian Hole)
2010 - Preis der Jugendjury (Cena poroty) - Aréna smrti (Suzanne Collins)
2009 - Bilderbuch (Obrázková kniha) - Příběhy z konce předměstí (Shaun Tan)
2009 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Rico, Oskar a přízraky (Andreas Steinhöfel)
2009 - Preis der Jugendjury (Cena poroty) - Zlodějka knih (Markus Zusak)
2008 - Jugendbuch (Kniha pro mládež) - S osudem v zádech (Meg Rosoff)
2007 - Preis der Jugendjury (Cena poroty) - Posel (Markus Zusak)
2005 - Jugendbuch (Kniha pro mládež) - Červená a bílá (Dorota Masłowska)
2004 - Preis der Jugendjury (Cena poroty) - Slavík věští smrt (Lian Hearn)
2003 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Cesta na Hrozný konec (Philip Ardagh)
1999 - Sachbuch (Populárně-naučná kniha) - Tibet: Tajemství červené krabičky (Petr Sís)
1997 - Jugendsachbuch - Královské děti (Reinhard Kaiser)
1995 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Když přichází štěstí (Mirjam Pressler)
1994 - Bohuslav Zezula
1994 - Jugendbuch (Kniha pro mládež) - Sofiin svět (Jostein Gaarder)
1994 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Vieš pískať, Johanna? (Ulf Stark)
1993 - Bilderbuch (Obrázková kniha) - Medvědiv (Wolf Erlbruch)
1993 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Pes, ktorý bežal za hviezdou, a červený bicykel (Henning Mankell)
1990 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Pretekárske prasiatko (Uwe Timm)
1989 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Čas tajných přání (Iva Procházková)
1988 - Jugendbuch (Kniha pro mládež) - Mrak (G. Pausewang (pseudonym))
1987 - Jugendsachbuch - Lise Meitnerová (Charlotte Kerner)
1986 - Jugendbuch (Kniha pro mládež) - Lady Punk (Dagmar Chidolue)
1985 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Obr Dobr (Roald Dahl)
1984 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Štěstí přijde v neděli (Gudrun Mebs)
1981 - Jugendbuch (Kniha pro mládež) - Lukášova daleká cesta (Willi Fährmann)
1980 - Kindersachbuch - Petr, Ida a miminko (Gunilla Hansson)
1979 - Bilderbuch (Obrázková kniha) - Jak krásná je Panama (. Janosch (pseudonym))
1977 - Bilderbuch (Obrázková kniha) - Jak se Trivoj smrskl (Florence Parry Heide)
1976 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Bábi s Kallem hospodaří (Peter Härtling)
1975 - Jugendbuch (Kniha pro mládež) - Julie z vlčí smečky (Jean Craighead George)
1974 - Jugendbuch (Kniha pro mládež) - Děvčátko Momo a ukradený čas (Michael Ende)
1974 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Jak Hitler ukradl růžového králíčka (Judith Kerr)
1973 - Bilderbuch (Obrázková kniha) - Kdybych já byl dospělý (Éva Janikovszky)
1973 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Čo nás po kráľovi uhorčiakovi (Christine Nöstlinger)
1972 - Jugendbuch (Kniha pro mládež) - Čarodějův učeň (Otfried Preussler)
1970 - Jugendbuch (Kniha pro mládež) - Bratr Mlčenlivého vlka (Klára Jarunková)
1969 - Jugendbuch (Kniha pro mládež) - Ať žije republika (Jan Procházka)
1965 - Jugendbuch (Kniha pro mládež) - Sága pušek, seker a las (Frederik Hetmann)
1965 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Viking Vike (Runer Jonsson)
1963 - Jugendbuch (Kniha pro mládež) - Ostrov modrých delfínů (Scott O’Dell)
1963 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Mikeš (Josef Lada)
1962 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Ohnivá Bota a Sandál Větroplach (Ursula Wölfel)
1962 - Sonderpreis - Loď do Grónska (Ingeborg Engelhardt)
1961 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema (Michael Ende)
1961 - Sonderpreis - Lovec jelenů (James Fenimore Cooper)
1960 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Můj pradědeček a já (James Krüss)
1957 - Kinderbuch (Dětská kniha) - Kolo na střeše (Meindert DeJong)