Odboj proti nacistickým okupantům na Severozápadní Moravě přehled

Odboj proti nacistickým okupantům na Severozápadní Moravě https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282781/bmid_odboj-proti-nacistickym-okupantum-n-sKd-282781.jpg 5 1 1

Syntetická práce Josefa Bartoše se zabývá oblastí Šumperska, Šternberska, Zábřežska, Rýmařovska, Lošticka a Lanškrounska. První kapitoly pojednávají o situaci ve třicátých letech, zejména o roku 1938, o následné okupační politice a germanizaci vymezené oblasti. Další kapitoly se podrobně věnují odboji v regionu - počáteční projevy nesouhlasu s okupací a nacismem, účast rodáků z regionu na odboji v jiných oblastech včetně zahraničí, větší organizace Sdružení československých vlastenců, partyzánské skupinky v posledním roce války (nejdramatičtější část), osvobození oblasti v květnu 1945. Přes určité úlitby tehdy vládnoucí KSČ lze publikaci považovat za objektivní, seriózní a v rámci možností též za čtivou.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Odboj proti nacistickým okupantům na Severozápadní Moravě. Přihlašte se a napište ho.

Kakho-Oto
15.04.2019 5 z 5

Zajímavé informace o odboji v oblastech, které většinou patřily do tzv. Sudet (zabrané již na podzim 1938). Především na Zábřežsku a v některých obcích na Šumpersku žilo poměrně dost českých obyvatel. Přes těžké podmínky (ještě těžší než v protektorátu) se nemalá část obyvatelstva zapojila do odboje, v posledním roce války dokonce do cca desíti malých partyzánských skupin. Když si vzpomenu na film Habermannův mlýn, dělá se mi zle, co autoři tohoto filmu udělali z místních partyzánů (tj. Bludov a okolí). Partyzánský odboj na severozápadní Moravě osobně řadím k pozoruhodným kapitolám českého protinacistického odboje.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Odboj proti nacistickým okupantům na Severozápadní Moravě v seznamech