Od renesance k baroku přehled

Od renesance k baroku https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/239208/bmid_od-renesance-k-baroku-239208.jpg 4 2 2

S podtitulem: Proměny umění a literatury 1400-1700 (v originále: Transformations in Art and Literature 1400-1700). Jak naznačuje podtitul publikace, řeší autor velmi zajímavý problém, jímž se zatím evropští historikové a teoretikové umění příliš nezabývali. Zaměřil se na vztahy mezi vývojem výtvarného umění a literatury a položil si otázku, zda v dramatech Shakespearových a Racinových nebo v poezii Donnově, Miltonově, Dantově atd. nedocházelo k obdobným slohovým proměnám jako v architektuře, v sochařství a v malířství. Řešení této problematiky je složité a především je třeba pečlivě se stříci toho, aby znalost vývojových zákonů z oblasti jednoho druhu umění neovlivnila výběr a hodnocení srovnávaných děl jiného uměleckého druhu. Jen citlivá analýza materiálu, široký rozhled a hluboké vzdělání umožnily autorovi dobrat se k přesvědčivým souvislostem a postihnout obdobné rysy nejen v obecných slohových kategoriích, ale přímo ve formální struktuře jednotlivých děl. Sypher se v této práci omezil na tři staletí (1400-1700), jež my označujeme jako období renesance a baroku, zatímco Sypher v duchu americké koncepce celou tuto epochu považuje za renesanční, jak vyplývá z názvu originálu: Four Stages of Renaissance (Čtyři stadia renesančního stylu). Toto autorovo široké pojetí renesance se stalo základem kompozice knihy, která je rozdělena do čtyř kapitol, z nichž každá je věnována jedné z etap renesančního stylu.... celý text

Literatura naučná O literatuře
Vydáno: , Odeon

Four Stages of Renaissance Style , 1955

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Od renesance k baroku. Přihlašte se a napište ho.

Sandik
02.04.2015 3 z 5

Spíše slabší kniha, obsahuje zajímavé postřehy, ale Preissovo Panorama manýrismu je mnohem lepší

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Od renesance k baroku v seznamech

Autorovy knížky

Feltus Wylie Sypher