O kulturním významu Arabů pro Evropu přehled

O kulturním významu Arabů pro Evropu
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/319400/bmid_o-kulturnim-vyznamu-arabu-pro-evrop-M8d-319400.jpg 3 1 1

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize O kulturním významu Arabů pro Evropu. Přihlašte se a napište ho.

Myshkin
31.05.2024 3 z 5

V době tehdy oblíbeného renanovského antisemitismu se určitě jednalo o velmi zajímavý a podnětný příspěvek, v němž se Rudolf Dvořák snažil dobrat toho, čím vlastně Arabové přispěli evropské a potažmo světové civilizaci. Došel přitom jen ke skromným závěrům: v zásadě jim přiznává několik vynálezů a objevů v chemii, astronomii, lékařství a pak taky výborné cestopisy a mapy a dokonce nějaký ten dobrý mrav – jako třeba hygiena, lázně a voňavky. Hlavním přínosem je ale podle něj přenos a uchování starého, hl. řeckého písemnictví. Proč se nevzmohli k větším výkonům má podle R. Dvořáka jednoduché vysvětlení: ubil je ortodoxní islám.
Po přečtení mi ale pořád uniká, co tento příspěvek má říct dnešnímu čtenáři. Podle úvodního slova nakladatele zřejmě to, že islámská civilizace se nemůže pyšnit ani těmi skromnými zásluhami, o kterých píše Rudolf Dvořák. Jestliže ten se ale snažil být ve svých úvahách férový, nakladatel je vyloženě nefér, když tvrdí, že dnešní orientalisté jsou islamofilní a považují islám za vyspělejší civilizaci, než je ta křesťanská, o čemž by se dalo s úspěchem pochybovat. Řadu orientalistů znám a tenhle názor jsem mezi nimi nezaznamenal.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha O kulturním významu Arabů pro Evropu v seznamech