Návrat k sociálnímu původu. Vývoj sociální stratifikace české společnosti v letech 1989 až 2009. přehled

nehodnoceno
Návrat k sociálnímu původu. Vývoj sociální stratifikace české společnosti v letech 1989 až 2009. https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164424/mid_navrat-k-socialnimu-puvodu-vyvoj-so-tuE-164424.png 0 0 0

Kniha se zaobírá nerovnostmi spojenými s pozicemi na českém trhu práce (třídní nerovnosti), ukazuje jejich vývoj a proměnu a přitom odpovídá na otázku, jak společenská změna v minulých dvaceti letech (od socialismu ke kapitalismu) ovlivnila tyto nerovnosti. Autoři analyzují vzestupné a sestupné kariérní (zaměstnanecké) posuny v letech 1989 až 2009 a ukazují, že jim dominuje návrat k sociálnímu původu. U těch, kteří byli mezigeneračně vzestupně mobilní před rokem 1989, identifikují kariérní sestupy po roce 1989. Navracejí se k sociálnímu původu svých rodičů. Naopak u těch, kteří prošli sestupnou sociální mobilitou za éry socialismu, identifikují po roce 1989 kariérní vzestupy. Důsledkem tohoto mobilitního vzorce je posilování vazby mezi výchozí (třídní) pozicí člověka a jeho aktuální pozicí na trhu práce. Česká společnost se v období 1989 až 2009 restratifikuje. Ustavují se sociální třídy, které determinují životní výsledky svých reprezentantů. Jedná se o paradox, charakterizující českou postsocialistickou společnost. Na jedné straně možnosti podnikat a posilování efektu vzdělání a kvalifikace na zaměstnaneckou pozici znamenají růst životních šancí, na straně druhé jsme svědky posilování vazby mezi sociálním původem a třídní pozicí, kterou člověk získává. ... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Návrat k sociálnímu původu. Vývoj sociální stratifikace české společnosti v letech 1989 až 2009.. Přihlašte se a napište ho.

Zatím zde není žádný komentář.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Návrat k sociálnímu původu. Vývoj sociální stratifikace české společnosti v letech 1989 až 2009. v seznamech

Autoři knihy

Tomáš Katrňák