Moji přátelé přehled

Moji přátelé
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48480/moji-pratele-48480.jpg 4 126 126

8. vydání, definitivní. K vydání připravil a poznámky napsal Timotheus Vodička. Kniha básní v próze, označovaná jako nejkrásnější dílo autora – básníka a prozaika (1878–1961), který vyšel z katolické moderny. Básnická oslovení bylin a květin na lukách, polích a v lese, pojatá jako křehké přírodní medailónky. – – Lekníne, Tvůrce asi věděl, že by labuť zhynula tesknotou, kdyby neměla příklad v tvé kráse. Pampeliško, konečně, kterak užitečněji stráviti život? Dobýt co nejvíce světla a zachytit co nejvíce rosy! Petrklíči, není třeba ani tolik tvrdit, že matkou všech barev je záře sluneční. Demlův soubor básnických próz je dnes považován za jeho nejznámnější dílo. Lze ho chápat jako lyrické vyznání lásky ke květinám, jejichž společenství pro autora ztělesňuje vizi o harmonickém uspořádání lidské společnosti, v níž se zástupci přírody mění v bratry a sestry člověka. Rozhovor s květinami zároveň dává Demlovi možnost, aby čistým jazykem zachytil tajemství prosté a všední krásy a vyjádřil se i ke smyslu existence. Hlavní úděl básníkova pohledu je sice plný něhy a všeobjímající lásky, avšak na druhé straně se v něm nacházejí i jakési temné předtuchy, související s ohrožením života. Květiny jsou tedy symbolem světa zázraků, jenž se ovšem dostává do ostrého kontrastu s utrpením a smrtí. A tak jedině silný lidský cit má šanci smířit tyto zdánlivě neslučitelné protiklady, jedině on může zajistit, aby příroda i věci kolem nás žily s člověkem v dokonalém souznění.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Moji přátelé. Přihlašte se a napište ho.

Bája89
17.05.2021 2 z 5

V knihovně se mi pod ruku dostal tento poetický herbář. Ilustrace zde byly mnohdy lepší než sám text. Přesto jsem si v knize našla pár řádků, u kterých jsem se slastně zastavila.

Cortegos
07.04.2021 4 z 5

Co je určitě třeba při čtení tohoto díla je čas. Krásné básně v próze nejen pro věřící botaniky, kteří rádi lyriku.

Vecerkova
15.03.2020 5 z 5

Číst si a zároveň promítat fotografie květin. „Sasanko, jaký jest pohled čtrnáctiletých dívek, které umírají na souchotiny?“

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Moji přátelé v seznamech