Mimo tohto sveta přehled

Mimo tohto sveta https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419408/bmid_mimo-tohto-sveta-NdL-419408.jpg 4 14 14

V románe sa autor zamýšľa nad osudom Európy v priebehu dvoch svetových vojen, nad vojnou vo Vietname i na Falklandských ostrovoch na osudoch príslušníkov troch generácií anglicko-gréckej rodiny Beechovcov. Jej členovia sa postupne vyznávajú zo svojich intímnych vzájomných vzťahov vo forme monológov zväčša v retrospektívnom podaní. Mladá žena Sophie prežíva manželskú krízu na návštevách u svojho newyorského psychoanalytika, profesionálny fotograf Harry, traumatizovaný stratou matky pri svojom narodení, neustále bojuje s vlastným pocitom odcudzenia voči svetu, Harryho otec, majiteľ muničnej továrne, zápasí s citmi voči synovi, ktorému nevie odpustiť smrť jeho matky. V jednotlivých kapitolách pomenovaných podľa rozprávačov sa postupne odhaľujú tajomstvá členov rodiny, ich straty, pocity viny, zrady, ktoré nastoľujú otázku zodpovednosti každého jednotlivca pred históriou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Out of this World , 1988

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mimo tohto sveta. Přihlašte se a napište ho.

Knišíl
10.09.2019 5 z 5

Opět mě Swift (četl jsem ještě jeho asi dílo nejznámější Země vod) přesvědčil a utvrdil v tom, že je jedním z těch nedoceněných autorů v ČR, tedy abych upřesnil, alespoň co se čtenářské přízně zde na tomto webu týče. Zase chápu, že přece jenom i když je to autor ještě žijící, nepatří asi mezi ty nejvíc známe a propagované současné autory z Britských ostrovů u nás (opakem je dle mě určitě Rowlingová, Mitchell či McEwan například).
V této knize brilantně střídá autor dva úhlavní vypravěče děje, děje který jakoby se noří z mlhy, a vy jako čtenář se musíte zpočátku prokousávat jmény a antichronologickými událostmi, avšak postupně vyprávění, které je právě oním střídáním pohledů a postupným odhalováním udržováno v napínavé poloze, začne dávat smysl a mozaika utvoří snad (kdo může říct s jistotou) pravdivý obraz o lidstvu a historii jedné rodiny.
V knize naleznete spoustu pasáží, nad kterými je dobré se pozastavit a zamyslet se. Uvedu na ukázku jenom jednu, snad abych příliš neodkrýval, ale zároveň jen a jen nalákal případného váhajícího čtenáře:
"Ale s dramatem se to má divně, že? Člověk po něm touží. Každý ho chce. Kdo by nestál o nějaké to drama v životě? A když se ho potom dočkáte, tak zjistíte, že byste se bez něj radši klidně obešli" (s. 105. Mimo tento svět)

cessy
14.05.2013 5 z 5

Okrem Mimo tohto sveta som zo Swiftových diel čítala tiež Denné svetlo. Neviem sa vyhnúť ich porovnávaniu a konštatovaniu zjavnej podobnosti, ale musím povedať, že mi to absolútne nevadilo. Mimo tohto sveta sa mi páči dokonca ešte o niečo viac ako Denné svetlo a odporúčam ju čítať skôr. Obe knihy sú vystavané na zväčša holých, krátkych, málo rozvitých vetách, obe majú podobnú štruktúru založenú na striedaní časových rovín, obe riešia určitú morálnu dilemu.

Avšak v Mimo tohto sveta strohosť viet nie je až taká citeľná, striedanie časových rovín je veľmi jednoduché, ide tu o podstatne menej komplikovanú retrospektívu, rovina osobnej dilemy dostáva nový rozmer, v popredí sú morálne postoje ľudstva ako celku k dôležitým otázkam spoločenského života. Ďalšou odlišnosťou je vkladanie historických súvislostí. Swift reaguje na najvýznamnejšie udalosti a objavy dvadsiateho storočia, napr. prvá a druhá svetová vojna, vzťahy a konflikty medzi národmi, rieši etické otázky v súvislosti s výrobou zbraní, zásah do súkromia vzhľadom na rozvoj fotografie, vesmírne objavy, lety do vesmíru, prví ľudia na Mesiaci a vplyv všetkých týchto udalostí na niekoľko generácií grécko – anglicko – americkej rodiny, okolo ktorej sústreďuje dej románu.

Jednotliví členovia rodiny zväčša prostredníctvom vnútorných monológov postupne objasňujú svoje narušené vzájomné vzťahy, v myšlienkach sa vracajú späť do minulosti, odhaľujú ťaživé pocity, traumy, tajomstvá, negatívny pohľad na život, odcudzenie a túžbu po zblížení. Prevládajú monológy vojnového fotografa Harryho a jeho rozmaznanej, duševne nevyrovnanej dcéry Sophie, v závere sa vyskytujú aj monológy Harryho manželky Anny a Sophiinho manžela Joea. Monológy, najmä v prípade Harryho, vyznievajú niekedy veľmi neosobne, rozprávač akoby sa celkom odosobnil a hodnotil svoj život z pohľadu niekoho iného, alebo z veľkej diaľky a výšky, odniekiaľ mimo tohto sveta.

Graham Swift rozhodne nie je anglicky nudne píšuci autor a napriek konštatovanej podobnosti si myslím, že čitateľov má čím zaujať. Táto kniha mi dodala chuť pustiť sa do ďalších jeho diel.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Mimo tohto sveta v seznamech