Mateřídouška vlasti naší milé přehled

Mateřídouška vlasti naší milé
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320929/bmid_materidouska-vlasti-nasi-mile-OVo-320929.JPG 5 29 29

Výbor z říkadel a pohádek. K oslavě 145. výročí narození našeho klasika vychází bohatě ilustrovaný výbor z jeho prací "Prostonárodní české písně a říkadla", "České pohádky a "Slovanské pohádky". Lidová moudrost, poesie a nejznámější české i slovanské pohádky jako jsou "Dlouhý, Široký a Bystrozraký", "Zlatovláska", "Tři zlaté vlasy Děda-Vševěda", "Sněhurka", "O žabce královně" a mnohé jiné, tvoří obsahovou náplň publikace nabízející dětem i dospělým "jádro pravdy v oříšcích slov". Obsah: Z "prostonárodních českých písní a říkadel": Kolíbavka, Dítě buditi, Myška, Vařiti kašičku, Myška a pět prstů, Co dělají prsty ?, Co jsou prsty ?, Třepati ručkama, Houpati dítě, Kovaříček, Abeceda, Dětské písmo, Škádlivé odpovědi, Cvičení výřečnosti, Špatné švadlene, Strojné dívce, Devatero vran, Konečná smrt, Dětské hádanky, Divoký holub, Vrabec, Křepelka, Vlaštovička, Rozčitadla, Koledy, Na řemesla, Hra na vlka, Na kokše, Na Heličku, Hlásání pasaček, Zavírání lesa, Říkadla výroční, Cestička, Úmysl, Úmysl milenčin, Milé rozednění, Trpělivá milá, Vychování syna, Láska, Věrná milá, Láska a bohatství, Chudobná milá, Oklamaná, Láska nad statek, Hospodářská láska, Rodiče na čas, milý do smrti, Pohrúžka, Hněv, Odpověď, Upřimnost nad bohatství, Pyšní mládenci, Výstraha, Námluvy, Chudá a bohatá, Rané vstávání, Dívka od práce, Výstraha, Příjezd, Příkladná hospodyně, Veselá bída, Český Diogenes, Kozel a pán, Kvardyán, Primasova paruka, Otcovské naučení, Sedlák furiant, Sedlák šelma, Sedlák a chalupník, Oráč pacholek, Špatná služba, Synek zachovalý, Řezanka, Mlynáři chlapíci, Dvorská služba, Napomenutí, Selská modlitba, Nevyorané pole, Kdy vstávati ?, Hrách a kroupy, Lenoch, Tráva peřina, Verbování, Odvedený, Útěk do Uher, Výplata, Dejme si zahrát, Chycený, Pozdravení, Odjezd milého, Těžké orání, Tah na Turky, Zabitý v bitvě, Sirotek, Sestra travička, Utonulá. Z českých pohádek: O kohoutkovi a slepičce, Hrnečku vař !, Otesánek, Šotek v Košťálově, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Zlatovláska, Tři zlaté vlasy Děda - Vševěda, Pták Ohnivák a liška Ryška, Jirka s kozú, Ševc a čert. Ze slovanských pohádek: Pohanka, Otvírací bylina, Almužna, Čtvero větrů, Sněhurka, Boháč a chudák, Čert a cigán, O hloupém vlkovi, Drak a carův syn, Ivan Popelov, Ivan carevič a Marfa carevna, O Ivanu hlupci, Vilího krále dcera, Zlatá jablka a devět pávic, O žabce královně. Doslov: O Karlu Jaromíru Erbenovi, " Prostonárodné české písně a říkadla ", České pohádky, Slovanské pohádky. První vydání. Cena knihy v čase vydání: 27,50 Kčs.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mateřídouška vlasti naší milé. Přihlašte se a napište ho.

Vendula897
21.04.2023 5 z 5

Kniha, která mě provázela dětstvím. Milé a velice srozumetelné rýmování pak provázelo dětstvím i mé syny a moc se těším, až vnouček povyroste a bude usínat u této knihy.Ilustrace dopravázející tuto kniho jsou bonusem, který dotváří dětskou fantazii. Za mě velké doporučení pro maminky, co se chystaní číst pohádky dětem před spaním. Já jako dospěla jsem se ke knize vrátila dnes, téměř po 50 letech, kdy jsem knihu prvně otevřela a neustále se obdivuji kráse české řeči, určité jemností a lahodnosti rýmů, určených nejen pro ouška dětí.
Jsem ráda, že jsme objevili na Olšanech hrob pana Erbena a občas mu tam svíčku s díky zapálíme.

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Nádherná sbírka, která se právem řadí mezi klenoty českého písemnictví.

jirka9453
17.05.2020 5 z 5

Nádherný soubor klenotů české slovesnosti a literatury.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Mateřídouška vlasti naší milé v seznamech

v dalších seznamech1x

Autoři knihy