Malé dejiny česko-slovenských vzťahov IV. přehled

Malé dejiny česko-slovenských vzťahov IV. https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164748/bmid_male-dejiny-cesko-slovenskych-vztah-rrF-164748.jpeg 3 1 1

Dokument zachycujúci dejiny česko-slovenských vzťahov formou tzv. malých dejín metódou "oral history". Výpovede ľudí, ktorí majú priamu aj sprostredkovanú skúsenosť, o tradíciách, zvykových normách, vnímanie č.-s. vzťahov na úrovni každodennosti. Vyústením je formulácia jedinečných a typologizovaných schém vzťahov cez symboly a významy získaná prostredníctvom semištrukturovaného rozhovoru. IV. diel: Rok 1948 a roky päťdesiate... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Malé dejiny česko-slovenských vzťahov IV.. Přihlašte se a napište ho.

JulianaH.
29.05.2023 3 z 5

Závěrečný svazek (resp. svazeček) série o česko-slovenských vztazích ve 20. století obsahuje dva texty: studii "Dejiny Slovenska v rokoch 1918-1993 a ich odraz v historickom povedomí společnosti" a krátkou charakteristiku orální historie (zpovídání pamětníků) jakožto výzkumné metody.
Druhý příspěvek je zajímavější, shrnuje třeba typy narátorů nebo úskalí a eticky ošemetné aspekty, na které může badatel narazit, a teorii ilustruje na konkrétních příbězích pamětníků. První studie počínaje rokem 1948 začne být disproporčně stručná a schematická, asi jako dějepisná učebnice ZŠ. Neměla bych si na to stěžovat, jelikož jsem ji četla jen proto, že to byl nejtenčí titul v příslušném oddělení knihovny, ale 5-10 stránek navíc by tedy snesla.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Malé dejiny česko-slovenských vzťahov IV. v seznamech