Kronika tak řečeného Dalimila přehled

Kronika tak řečeného Dalimila https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58603/kronika-tak-receneho-dalimila-58603.jpg 4 42 42

Novočeský překlad veršované kroniky z počátku 14. století se snaží respektovat text originálu a zachovat přitom historickou patinu tohoto prvního česky psaného historického díla. Dalimilova kronika je cenným pramenem poznání doby svého vzniku a její význam spočívá zejména ve vyjádření názorů českého panstva, které nelibě neslo rostoucí hospodářský vliv německého patriciátu a stavělo se kriticky k novotám, které přišly do Čech s rytířskou kulturou. Ze staročeského originálu přeložila Marie Krčmová, přebásnila Hana Vrbová. 1. vydání... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kronika tak řečeného Dalimila. Přihlašte se a napište ho.

Tvurce001
04.03.2024 5 z 5

Svébytně tendenční a laskavě krásné, ale tento způsob projevu asi patřil k té době. (Ostatně, jako by tomu bylo někdy jinak ;). Krása musí být tendeční, už z ujeté podstaty pojmu krása. V "podstatě" jí nic jiného nezbývá. Jinak by totiž krása jen mrhala talentem. 5*

DuchDoby
02.04.2022 5 z 5

Kdyby kvůli ničemu jinému, pro ten krásný jazyk stojí za přečtení.

verka5083
23.08.2021 4 z 5

Tato kniha mi připomíná knížku Staré pověsti české, které jsem nedávno poslouchala jako audio. A musím říct, že obě knihy jsou na svou dobu dobře a srozumitelně napsané. Je pravda, že byly chvíle, kdy jsem se musela vrátit, protože jsem text špatně pochopila, ale nakonec jsem jen zjistila, že jsem slova špatně přečetla.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Kronika tak řečeného Dalimila v seznamech

v Právě čtených1x