Karlštejnské vigílie přehled

Karlštejnské vigílie https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296889/bmid_karlstejnske-vigilie-gDN-296889.jpg 4 89 89

„Karlštejnské vigílie“, které tvoří třetí svazek Díla Františka Kubky, jsou thematicky zaměřeny, podobně jako „Palečkův úsměv a pláč“, do slavných dob naší historie. Osou této cyklické novely je tentokráte postava Karla IV., který, zotavuje se na Karlštejně ze zákeřné choroby, využívá volného času, aby se v kruhu svých nejvěrnějších přátel potěšil nasloucháním i vyprávěním podivuhodných příběhů z tehdejší současnosti i z dob dávno minulých. Jsou to historky rozmarné i vážné, příběhy lásky, hrdinství a oddanosti, a opět nevěry, žárlivosti a zrady, příběhy vyprávěné tak mistrně a svou barvou i vůní tak výrazně zobrazující život, zvyky a mravy oněch dávných dob, že zaujímají v naší literatuře místo vskutku ojedinělé. Kniha byla napsána v době nacistické okupace, v údobí nejtvrdšího teroru, páchaného na našem lidu. Vyšla za zády německé censury a byla rozprodána „pod pultem“ za jediný týden. Její smysl byl jasný. Inspirována velikostí české minulosti, její krásou a bohatstvím jejího života, měla přinést českému člověku v oněch zlých dobách radost, útěchu a novou sílu k odporu. Byla čtena s láskou a pochopením, a stala se skutečně útěchou bezpočtu těch, kteří posily potřebovali nejvíce. Našim lidem, uzavřeným v koncentračních táborech. Bylo obtížné dostat ji do jejich rukou. Vždyť za každé dopadení s knihou v ruce hrozil těžký trest. A přece ji naši lidé dostali; hlavně pomocí dělníků, pracujících v okolí trestnic. Tak dostala se do ruky i Petrovi Jilemnickému, uvězněnému v Dessavě, z jehož korespondence se zachoval doklad o tom, co znamenala tato knížka pro lidi žalářované nacisty. — „A měls včera večer vidět kamarády, když jsem jim předčítal z Kubkových, Karlštejnských vigílií´! “, píše Jilemnický Josefu Dvořákovi 7. ledna 1944. A jakou ryzí radost slyšíme ze slov, jež Jilemnický napsal v prosinci 1944 z téže věznice své ženě: „A o vánocích budu číst Kubku. Už je na cestě. Jak se těším! A jak na Tebe budu vzpomínat! “ Dnes dostává se znovu tato knížka do rukou našich čtenářů, aby se potěšili jejím půvabem ve vlasti již dávno osvobozené.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Karlštejnské vigílie. Přihlašte se a napište ho.

Lenka4
23.10.2023 4 z 5

Jaké příběhy o mužích asi v té době slyšely zdi hradu Karlíka z úst královny a jejích dvorních dam?

drakamena
29.04.2023 4 z 5

Obdoba Dekameronu, kdy si král Karel IV. a jeho družina vypráví krátké příběhy, většinou milostné, zatímco se Karel na Karlštejně zotavuje z otravy. Moc pěkně napsané, ačkoli samotné historky mají často smutné vyústění.

Paulika419
04.04.2023 4 z 5

Četla jsem ji když mě bylo 14 let a uběhlo půl století a vzpomínka na knihu Karlštejské vigilie mě dojala.

700. výročí narození Karla IV.

11.04.2016

Kniha Karlštejnské vigílie v seznamech