Jih proti Severu 1 přehled

Jih proti Severu 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533058/bmid_jih-proti-severu-1-65ddf30e57086.jpg 5 995 995

Jih proti Severu série

„Plantáže nejsou k ničemu, když žena nemá muže, kterého chce…“ Na jaře 1861 je šestnáctiletá Scarlett O’Harová svéhlavička k pohledání i na jižanské Georgii, jejíž mocipáni hledí na reformy Yankeeů s přezíravostí. Rozmazlená holka z plantáže Tara má vždy to, nač si ukáže – jen sečtělého Ashleyho ne, protože ten už dal slovo Melanii. Když ji mladík slušně odmítne, nepomůžou uražené Scarlett ani trucovité vdavky za jiného, ba ani její příkladná buldočí vytrvalost. Její potupě navíc nechtěně přihlížel chlapík ze stejného těsta: pro místní honoraci nepřijatelný solitér, drzoun a dobrodruh Rhett Butler, jehož dravčí metody by hrdinka ráda zkoumala víc. A tak jim osud vyjde zlomyslně vstříc. Vypukne válka Konfederace s Unií, od žen v krvácejícím zázemí se očekává tatáž odvaha jako od mužů v poli a oba paličáci si lezou do rány víc, než sami chtějí. Nejnápaditější milostná epopej americké literatury pod tlakem frontových událostí záhy přerůstá v román zrání, v němž dramatické peripetie Scarlettina vztahu k Rhettovi ukazují i způsob, jak se dá Jih léčit ze sebelásky. Z omamné sebelásky odsouzené k všeničící vichřici, aby se sobci konečně naučili milovat druhé nehledě na odlišnosti. První polovina prózy, která byla odměněna Pulitzerovou cenou 1937 a je nejprodávanějším beletristickým dílem všech dob. V její filmové adaptaci (1939) se na plátně sváří Vivien Leighová s Clarkem Gablem. Snímek získal tehdy rekordních osm Oscarů.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Gone With the Wind , 1936

Interpreti: Martina Hudečková

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jih proti Severu 1. Přihlašte se a napište ho.

Kopretina
17.05.2024 4 z 5

Příjemné čtení o minulé době v nepříjemné situaci. Popis války severu proti jihu z pohledu Scarlett je zajímavý a pro mě, jako pro ženu, přijatelný.

tereza1198
13.09.2023 4 z 5

Scarlett není nejsympatičtější postava. Je sebestředná, marnivá a občas vysloveně otravná. Jižanská dáma, která byla vychována k plesům, slušnosti a řízení velkého domu. Pak přijde válka a přerod v tvrdou a chladnou ženu, která má na starosti přežití svoje a celé své rodiny. Občas dost popisné, ale líbilo se mi to. Těším se na druhý díl.

Lole
30.07.2023 3 z 5

Jsem ráda že jsem si konečně tu knihu přečetla a především hlavní postava mě v mnoha ohledech rozčiluje a celkové líčení Yankee očima Konfederace. Jsem s knihou spokojená, ale příběh mě nevtáhnul tolik co jsem čekala.. Každopádně jsme ráda že jsem se k ní konečně dostala.

Tři desítky nových eknih zdarma ke stažení

22.03.2021

Připravované knižní novinky (16. - 22. 2.)

15.02.2015

Ocenění knihy (2)

1937 - Pulitzerova cena (Beletrie)
1936 - National Book Award (Novel)

Kniha Jih proti Severu 1 v seznamech

v Právě čtených23x