Heinrich Himmler - Druhý muž třetí říše přehled

Heinrich Himmler - Druhý muž třetí říše https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181223/heinrich-himmler-druhy-muz-treti-rise-181223.jpg 4 51 51

Pozornost historiků nikdy neupoutávaly jen postavy tvůrčí a kladné, nýbrž i rozporné, záporné a temné, jak to odpovídá životní pravdě. Říšský vůdce Heinrich Himmler a jemu podobní se významně podíleli na vytváření děsivé atmosféry hitlerovského nacismu. Himmlerova biografie proto přispívá k hlubšímu poznání a pochopení pravdy naší doby. Ani v dnešním světě německý fašismus bohužel nepředstavuje jen archivní záležitost, spadající do kategorie historických poučení, nýbrž téma svrchovaně současné a aktuální. Tato kultivovaná, mnohovrstevnatá biografie klade velký důraz na psychologii hlavní postavy, na její citové zázemí, individuální charakter, vývoj a vztahy vůči druhým i vůči době a společnosti. Jako charakterizační prostředky jsou použity dobové dokumenty, citáty, ověřené a ověřitelné skutečnosti. Autorovi se podařilo bezezbytku využít možnosti dokumentu a beletrie a nabízí čtenáři skutečně uchvacující a vyčerpávající svědectví.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Heinrich Himmler - Druhý muž třetí říše. Přihlašte se a napište ho.

xulij01
16.09.2023 4 z 5

Autorovi se podařilo podchytit snad všechny aspekty života Himmlera. Důraz je samozřejmě kladen na jeho činnost po nástupu Hitlera k moci, kdy slepě plnil jeho přání (víceméně k tomu přistupoval tak, že každé jeho přání je rovno zákonu, o kterém se nediskutuje a pouze plní). Dozvíme se o jeho pracovních metodách, čím vším se zabýval, jeho podřízených, vztazích k ostatním nacistickým pohlavárům, soukromém životě atd. Autorovi se podařilo shromáždit solidní množství informací, občas cituje i z jeho deníku (někdy i ze záznamů ostatních, kteří do styku s Himmlerem přišli). Je to opravdu sestavené z různých zdrojů a díky tomu před očima plasticky vyvstává obraz Himmlera a jeho hrůzné činnosti.

Knížka vyšla ještě za komunistů, takže na pár místech najdeme adoraci SSSR a komunismu, není to ale nic, co by knížku nějak negativně ovlivnilo. Na několika místech Himmlera charakterizuje jako jedince velmi nejistého a nerozhodného, kdy ho víceméně staví do role pouhého vykonavatele, nejsem si úplně jistý, zda takový Himmler skutečně byl (vzhledem k tomu, co všechno dokázal napáchat). Celkově bych hodnotil 85 %.

Kabuky
29.05.2022 5 z 5

Velmi poučná kniha.

vvikingg
20.03.2022 5 z 5

Autor skvěle shrnul všechna důležitá historická známá i neznámá fakta v této skvělé knize o nejmocnější složce nacistického systému a jeho tvůrci, vizionáři a masovém vrahu H.Himmlerovi, podle mě nejlepší kniha, která o Himmlerovi vyšla a jsem rád , že ji napsal český autor, který čerpal z mnoha zahraničních pramenů. Kniha vyšla až po autorově smrti v roce 1986 od Hamšíka lze i doporučit Bomba pro Heydricha (1963),

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Heinrich Himmler - Druhý muž třetí říše v seznamech

v Právě čtených2x