Filosofie mladého Ludwiga Wittgensteina přehled

Filosofie mladého Ludwiga Wittgensteina
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299299/mid_filosofie-mladeho-ludwiga-wittgenst-Olq-299299.jpg 4 2 2

Výklad celkové intence Wittgensteinovy první a vlastně jediné knihy, známé pod názvem Tractatus logico-philosophicus, vedla autora ke snaze postupovat po linii, kterou sám Wittgenstein doporučil nakladateli Fickerovi, když se mu snažil přiblížit, proč by mu měla být blízká odborná kniha z oblasti, v níž byl Ficker naprostým laikem Kniha tak nakonec představuje raného Wittgensteina především jako schopenhauriána, který svou původní pozici revidoval ve světle analýzy jazyka. Ta ho přivedla hlavně k vypracování rozlišení toho, co se dá říci, od toho, co se v zacházení se slovy jen ukazuje. A toto rozlišení zase vposledku vycházelo z dobových debat rakouských fyziků o interpretaci vědeckých teorií, z nichž zásadní pro Wittgensteina dlouhodobě zůstaly myšlenky Heinricha Hertze. Hertzovský prvek Wittgensteinovy představy o úkolu filosofování je asi nejdůležitějším momentem Wittgensteinova myšlení od úplných počátků až do konce, a představuje tak zřejmě nejnázornější doklad pro jednotu tohoto myšlení, či přinejmenším pro plynulost jeho vývoje.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Filosofie mladého Ludwiga Wittgensteina. Přihlašte se a napište ho.

pan_Vaclav
20.06.2016 3 z 5

I když (anebo právě proto, že) je to knížka místy otravně repetitivní a spíše historická než filosofická, doporučuju ji každému k ruce při čtení Wittgensteinova Traktátu.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Filosofie mladého Ludwiga Wittgensteina v seznamech