Feministkou snadno a rychle: Příručka argumentů pro debaty s rodinou a přáteli přehled

Feministkou snadno a rychle: Příručka argumentů pro debaty s rodinou a přáteli
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510660/bmid_feministkou-snadno-a-rychle-priruck-642d46919342f.png 4 124 124

Feministky řeší nesmysly jako je pouštění žen do dveří. Ženy by měly mít děti. Mělas prostě říct ne. To jsou jen některé z mnoha poznámek, s nimiž se každý během rozhovorů o feminismu dříve či později setká. Dávat neustále dohromady argumenty a nabízet jinou perspektivu je přinejmenším únavné. Socioložky Lucie Jarkovská a Kateřina Lišková alias Duo docentky proto napsaly knihu, která vám v tomto boji může ušetřit čas a energii. Nabízí vtipné a trefné příspěvky do debat s rodinou i přáteli, jež vám pomůžou zůstat nad věcí a třeba i vám nabídnou nové podněty k zamyšlení. Dočtete se například o odvrácené straně romantické lásky, o tom, že studijní materiály od základek po vysoké mají k genderové vyváženosti daleko nebo že ne každý kompliment je ve skutečnosti komplimentem. Knihu ilustracemi a komiksovými stripy podle předlohy autorek doprovodila výtvarnice Leny Vítková.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Feministkou snadno a rychle: Příručka argumentů pro debaty s rodinou a přáteli. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (21)

cmelda87
15.06.2024 4 z 5

Přiznám se, že bych asi po této knize nesáhla, ale protože jsem si ji poslechla, tak mě pobavila a zaujalo mě, kolik důležitých životních témat zde bylo dobře rozebráno a zpracováno, přitom s lehkou nadsázkou a laskavým humorem. A ač nejsem feministka, ani matka dětí, některým názorům jsem dávala za pravdu.

Carlita.cte
13.05.2024 4 z 5

Knih o tom, jak zbohatnout a jak neprokrastinovat je už napsáno dost, knih o feminismu je naopak v Česku zoufale málo. Tak v doslovu Kateřina Nedbálková hovoří o prospěšnosti knihy Feministkou snadno a rychle a já s ní musím souhlasit. O téhle knize jsem slyšela mluvit autorky v Artzóně nebo na Radio Wave a zaujala mě právě humorem, nadsázkou a jistou lehkostí s níž byla napsána pro nikoli odborné ale laické publikum. Ať už jste žena nebo muž, máma holčičky nebo kluka, single, bezdětní, LGBT... tak vás tahle knížka bude bavit a třeba rozšíří obzory.
.
Je škoda, že si ji nepřečtou ti, kteří by nejvíce měli, ale tak už to holt bývá. Témat je tu hodně a každý z nás bude některá vnímat důležitěji než jiná. Osobně jsem nesouzněla s kapitolou v níž se hovoří o romantické lásce jako o div ne překonaném konstruktu, za to velmi objevné byly kapitoly o krizi maskulinity, ruské dezinformační válce cílící na "gendrový sexuální chaos" západní Evropy a socialismu, který výrazně narovnal práva žen (vzdělání, práce, rozvodovost). Je fajn přečíst si text žen ženám, o náročnosti výchovy a její skloubení s prací, o tom, jak se ale na druhé straně nemluví o tom, jak třeba snížit pracovní dobu mužům, aby se i oni mohli zapojovat do rodinného života a pečování o děti. Že když nestíháte práci a vyzvedávat děti ze školky není to vaše chyba (jak to vnímá okolí a zaměstnavatel) ale institucionální selhání systému.
.
Témat k přemýšlení a hlavně k debatě je tu hodně, jsou pojaty lehce, s humorem a bude vás to bavit, i když je pro vás možná už jen slovo "feminismus" moc. A zakončím to touhle krásnou myšlenkou: "A to je přesně ono. Zamilovat se do svých těl a přijmout je se vším sádlem, vráskami, neladnými křivkami a vadnou pletí je naprosto zásadní feministický počin, který může mít pro patriarchát fatálnější důsledky než kvóty pro ženy v politice. Z nejistých žen se totiž stanou sebevědomé osobnosti, nad kterými komentáře o jejich vzhledu, negativní ani pozitivní, nebudou mít žádnou moc, nebudou je manipulovat k mentalitě poddaných." .


Per-quiee
24.04.2024 3 z 5

Také mi přijde, že je kniha spíše už pro přesvědčené feministky, argumenty pro odpůrce byly velmi krátké a ani ne tak přesvědčivé.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Tichý pláč, Papírový palác a další knižní novinky (9. týden)

26.02.2023


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Feministkou snadno a rychle: Příručka argumentů pro debaty s rodinou a přáteli v seznamech

v Právě čtených7x
v Přečtených173x
ve Čtenářské výzvě35x
v Doporučených4x
v Knihotéce31x
v Chystám se číst112x
v Chci si koupit37x
v dalších seznamech4x