Encyklopedie Jiřího Suchého, svazek 11 - Divadlo 1970-1974 přehled

Encyklopedie Jiřího Suchého, svazek 11 - Divadlo 1970-1974 https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209507/encyklopedie-jiriho-sucheho-svazek--209507.gif 5 4 4

Jedenáctý svazek Encyklopedie Jiřího Suchého obsahuje autorovy scénické texty, uvedené na jeviště Semaforu v letech 1970 až 1974. Jiří Suchý se po smrti Jiřího Šlitra snažil na jevišti nahradit dvojici S+Š trojicí K+M+B (Kašpar, Melicharová a Baltazar = Dvořák, Molavcová, Suchý). Záměr se postupně vyvíjel, krystalizoval, vyzrával... a padl. Přesto jde o výrazné, místy neprávem opomíjené období. V knize naleznete libreta Revizor v šantánu (1970), Čarodějky (1971), Kytice (1972), Zuzana v lázni (1972) a Elektrická puma (1974). V oddílu Dokumenty pak torza libret Básníci a sedláci a Ten pes je váš?, jejichž úplná znění se nedochovala. Dále zde jsou nerealizované či nedokončené texty Ohrožení centrální banky a A tele doma nebylo.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Encyklopedie Jiřího Suchého, svazek 11 - Divadlo 1970-1974. Přihlašte se a napište ho.

konicekbily
30.05.2016 5 z 5

Pomalu se vracím do mládí, Suchý, Šlitr, Semafor - to byla doba!!!

Hanka_Bohmova
14.04.2016 4 z 5

Knihu jsem si půjčila vlastně jen kvůli Kytici, ale namlsala jsem se pěkně a hodlám si vypůjčit i další svazky s divadelními hrami. Mám moc ráda tenhle styl humoru a pokud jde konkrétně o toto období, rozhodně spíš Suchého než Dvořáka (proto např. Polednici zrovna moc nemusím). Něco mě bavilo víc, něco méně, něco jsem znala, většinu ne, něco bych moc chtěla vidět, u něčeho dost vadilo, že neznám melodie písniček - což lze napravit. Možná by bývalo vhodnější napravovat to hned při čtení, poučení propříště.

Revizora v šantánu bych ráda viděla:
- Razítko nemáme.
- Jakže? Vy nemáte žádný razítko? A jak jste, prosím vás, mohli vůbec hrát? Razítka nemavši?
- My měli razítka. Ó, my měli razítek! Ale pan ředitel z nich oloupal ta písmenka a odnesl je do sběrných surovin. Kilo gumy padesát haléřů.

Kytici mám v audioverzi a poslouchám ji velmi často, Zlatý kolovrat je moje jednička:
Já černá ovce v těle bílým
vlčice v rouše berana
kdekdo si myslí, že se mýlím
a já jsem zatím prolhaná
já černá ovce v bílým stádu
podlá a děsně zhýralá
mám smysl hlavně pro parádu
piju a kradu tralalá

A zaujala i Zuzana v lázni, mám ráda výtvarné umění :)
- Takovej malíř namaluje třeba... jak Zuzana leze do vody a dva dědci, jak koukají na to, jak ta Zuzana leze do vody.
- A co se stane pak, když ta Zuzana do tý vody vleze?
- To nevím, to už na tom obraze není.
- Ono to není domalovaný?

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Encyklopedie Jiřího Suchého, svazek 11 - Divadlo 1970-1974 v seznamech