Datlovník v meruňkovém sadu přehled

Datlovník v meruňkovém sadu https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81146/datlovnik-v-merunkov-81146.jpg 5 20 20

Po Ťü-i, doposud považovaný za jednu z velkých stálic na klenbě klasického čínského básnictví, žil v první polovině devátého století, tedy v tchangské epoše, kdy tato poezie vrcholí. Patří k pozdější generaci než Li Po a Tu Fu a možná že právě v tom můžeme hledat klíč k leckterému rysu jeho díla. Ten hluboký, skoro bychom řekli metafyzický stesk, který je jedním z trvalých základních spodních tónů starých čínských básní, v Po Ťü-iových verších jako by se objektivizoval, jako by se koncentroval do hmatatelných, reálných útrap lidí, hlavně těch, s nimiž se všude setkává a jejichž osud ho nepřestává dojímat. Je to, jako by se poezii otevřely oči pro život těch druhých a ta perspektiva zaclonila básníka jako lyrický subjekt. V Po Ťü-iově pohledu a postoji tím nabývají důrazu intelektuální potence a zároveň sentiment, přičemž to obojí nekontrastuje, ale harmonicky se doplňuje – připomíná to pozdní osmnácté století v Evropě a ukazuje, že evropský a čínský duch se často pohybovaly po obdobně vymezených drahách. Ta dvojdomost sentimentu a rozumu nachází u Po Ťü-ia výraz v polohách v čínské poezii ne zcela běžných, v ironii, určitém verbálním patosu, občasném sklonu k moralizování, v důrazu spíš na kontrast než na paralelu i v těch přichystaných závěrečných překvapeních, hořkých a žalobných. Když Tu Fu mluví o zběle­lých kostech na starém bojišti, je v tom smutek, když o tom píše Po Ťü-i, je v tom spíš výčitka. Proto také u Po Ťü-ia není tak výrazné ono těsné přilnutí k bezprostředně danému světu, které je snad v nejhlubší podstatě staré čínské poezie a z něhož se rodí její kouzlo a stesk. A postřehneme i určité příbuzenství mezi básníkovým dílem a jeho osobností: v jeho silném příklonu k buddhismu nebo třeba v tom, jak starostlivě pořádal své verše do sbírek. Mimo to, že tento český výbor doplňuje těch několik už vyšlých svazků předsta­vujících čínské básnické individuality, dává nám Po Ťü-i nahlédnout do strázní čínského života jako žádný jiný básník. MILOSLAV ŽILINA... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Datlovník v meruňkovém sadu. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (3)

KubaHanzelin
26.01.2022 4 z 5

Moje první přečtená sbírka poezie..
Poezie jde naprosto mimo mě, nedokážu ji správně procítit ani číst, nic moc mi neříká, ale tato sbírka od čínského Po Ťü-ia mi překvapivě poměrně sedla. Asi hlavně z toho důvodu, protože mi spousta veršů a básní ani nepřišla jako poezie s kterou jsem se sem tam setkal, ale spíše jako takový historický deník a poznatky jistého čínského úředníka žijícího na pomezí dvou století.
Nevím jestli se někdy dobrovolně vrátím k jakékoli poezii, ale jo, tohle bylo fajn:)

rostas
26.01.2019 5 z 5

Nádherná kniha výběru básní jednoho z nejznámějších básníků dynastie Tang ve skvělém překladu Josefa Kolmaše a přebásnění Jany Štroblové. Po Ťü-i po většinu života sloužil jako nižší a později i vysoký úředník (císařský cenzor) na různých pozicích státního aparátu, přesto z jeho básní člověk cítí nesmírný soucit s životem a těžkým údělem obyčejných lidí.


Amalberga
04.06.2018 4 z 5

Některé básně jsou vskutku výjimečné.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (12)

Sběratel lidových písní. Má to v jméně - naslouchá zpěvům, sbírá písně. A učí lidi mluvit otevřeně. Vždyť nepáchá žádný zločin, ba přestupek ani, kdo říká slova. Je v nich rada či varování - jen ať se nahoře dovědí, co dole se děje.


Takový zvyk už matky daly nám: Každý se s láskou klaní květinám.


A ve snu často do podušky pláču. Minulost takto rušívá sen spáčů a ze vzpomínek slzy padají...


Více citátů z knihy najdete u autora.


Kniha Datlovník v meruňkovém sadu v seznamech

v Přečtených26x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených2x
v Knihotéce23x
v Chystám se číst19x
v Chci si koupit7x
v dalších seznamech1x

Štítky knihy

Čína čínská literatura poezie

Autorovy další knížky

Ťü-i Po
čínská, 772 - 846
2009  93%V záři měsíce
2013  94%Datlovník v meruňkovém sadu
1964  91%Drak z černé tůně