Český orloj přehled

Český orloj
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457658/mid_cesky-orloj-PWn-457658.jpg 4 63 63

Poéma významného českého básníka, textaře a scenáristy Karla Šiktance, napsaná v první polovině sedmdesátých let. Cyklus dvanácti básní, z nichž je každá věnována jednomu kalendářnímu měsíci, byl zkomponován počátkem normalizačního období. Karel Šiktanc v něm rozehrál podmanivé drama, v němž se reálie sedmdesátých let střídají s historickými reminiscencemi. Přísně uzavřený celek, který tato skladba představuje, je považován za jedno z básníkových vrcholných čísel. Vyniká bohatou básnickou řečí, důrazem na úlohu paměti v lidských dějinách i bolestnou zkušeností. I proto Šiktanc volí a střídá ve svém uhrančivém verši tu vzrušující apelativnost, jindy zase naléhavou prosbu. Všechny texty jsou pak zarámovány do podoby dialogu otce se synem, v němž prvně jmenovaný předává svému potomku souhrn znalostí nejen z vlastního života, z historických událostí či z národních tradic, ale i z tehdejší přítomnosti, v níž hrají prim převrácené lidské hodnoty a duchovní zchátralost. Z celého rozhovoru však zároveň zaznívá i obava, že syn otcovy postoje, rady a pokyny někdy úplně nepochopí nebo nedocení...... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Český orloj. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (11)

kopeceli
09.04.2024 5 z 5

Tohle byla veliká krása! Ta zvukomalebnost, básnické vyjádření k jednotlivým měsícům v roce, tolik obecných znalostí, které musel básník mít... Celou sbírku jsem si vychutnala.

A tone les.
A tonou luka.
Vítr jak zoubek
kolčaví.
Na straně půlnoční — jak by si

stýskala — v polesí křížů skřípou dvířka

hrobnic.
A starým dřívím vsi jde nahlas

červotoč —

Ladis777
19.01.2024 5 z 5

Knihu jsem četl na vysoké před dvaceti pěti lety (asi tak). Tehdy mě nadchla, ale asi jsem si ji teď užil ještě víc. Mnohem víc jsem v modu, že nemusím rozumět všemu, prožitek je taky hodnota. Texty mísí lidové zvyky sahající až hluboko k předkřesťanským rituálům, náboženské motivy, krajiny srdce, aluze na známou i méně známou literaturu, ale taky radost se žalem, klid a důvěru s děsem a strachem. Je v ní spousta krásných obrazů a veršů. Paráda!


matej.kulistak
28.11.2023 5 z 5

Na Český orloj jsem prvně narazil v jakési čítance. Ten krátký úryvek mě praštil do očí, jak ještě nikdy žádné verše. Tato báseň je tak specifická (tématy, lexikem, rytmem), že z ní lze vzít náhodných 20 veršů a okamžitě ji poznáte.
Jde o vytěžení lidového vnímání roku: mudrosloví, magie, liturgie, revoluční kalendář, pranostiky, záblesky velkých dějin. Jde o pohled prostého člověka z lidu, myšlení které se s desetiletími a staletími téměř nemění. Fokus směřuje ke krajině a půdě. Je to ten nejpřirozenější projev nepatetického vlastenectví, jaké vyvěrá z vědomí kořenů a rodu. Ne z fanatizmu. Šiktancův lyrický subjekt je "obyčejný člověk" v celé komplexitě (v opozici k tomu, jak jej dobová ideologie zprimitivizovala).
Zde se vše vrství a zároveň říká naplno: válka, smrt, uhranutí, erotika, zbožnost, synovství a zejména otcovství.
Šiktanc sahá hluboko do české frazeologie, nebojí se historismů, duálu a jiných jazykových "vykopávek".
Báseň (protože jde vlastně o jedinou báseň) tepe vnitřním rytmem, který se neomezuje na konkrétní metrum, ale synkopicky zní celou dobu - sycený zhusta rýmem a zrochlovaný přímou řečí.
Sbírka vystačí s úzkým repertoárem témat a jazykových prostředků, protože je vytěžuje do takové hloubky, až jímá závrať.
S ohledem na délku básně je pro mě nepochopitelné, jak může mít každý verš takovou vnitřní váhu. Nenajdeme žádná hluchá místa. Jak by ji autor složil u vytržení. Takže náhodný úryvek je nejen rozpoznatelný, ale funkční jako skvostný samostatný text.
Výsledkem je za mě nejkrásnější česky psaná báseň.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (1)

Stromy a starci jsou si blíž než lidi.


Kniha Český orloj v seznamech

v Přečtených94x
ve Čtenářské výzvě6x
v Doporučených2x
v Knihotéce20x
v Chystám se číst11x
v dalších seznamech2x