Černá kronika lásky přehled

Černá kronika lásky
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454559/bmid_cerna-kronika-lasky-QSe-454559.jpg 4 9 9

Český překlad románu Černá kronika lásky má pohnutý osud. V roce 1978 měla kniha vyjít v nakladatelství Odeon. Byla již vytištěna a svázána, ale do prodejen se už nedostala: celý náklad až na pár zázrakem zachovaných výtisků byl odvezen do stoupy a zničen. Nejspíš při tom nešlo ani tak o ideologickou závadnost textu. Vždyť kniha je baladickým románem o prvním velkém vzplanutí studenta Witoldu k dívce Alině, románem o dospívání, o lásce, jež se brání nepochopení i zevšednění a její děj se odehrává bezprostředně před vypuknutím druhé světové války v krajině autorova dětství, v malém městečku nedaleko Vilna v předválečné Litvě. Avšak komunistický režim nejspíš represivně zareagoval na jiný autorův text, ostře protirežimně vyhraněnou Malou apokalypsu, publikovanou téhož roku v Polsku v neoficiálních samizdatových nakladatelstvích. A snad ke zkáze chystané knížky přispěla i ideologická nepohodlnost její překladatelky Heleny Stachové. Ta si pak na první stránku svého zachráněného výtisku zapsala: „Celý náklad tohoto vydání byl zničen na příkaz Jana Pilaře.“... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Pistorius & Olšanská
Originální název:

Kronika wypadków milosnych , 1974


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Černá kronika lásky. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (3)

green.tea
25.07.2023 4 z 5

Kniha je napsaná mistrně poetickým jazykem s velkou obrazotvorností. Což však neznamená, že se jedná (jen) o jásavé barvy. Blíží se válka a je to cítit z klapotu vlaků i rytmu dechu přírody. Na této ploše běží příběh pár týdnů ze života maturanta a jeho první lásky. Trochu přísně dávám čtyři hvězdičky, protože příběh mi připadá spíše na novelu, po 100 stranách se obrazy i témata opakují. Stojí za přečtení.

mgeisselreiter
20.11.2021 4 z 5

Moc pěkný příběh studentské lásky v těžkých letech 1938-39. Jen mi trochu vadily ty vsuvky z (dobových?) novin a ještě jedna část, která jakoby se ocitla v knize omylem. 75%, 19. 11. 2021.


Zara
28.04.2021 5 z 5

Milostná balada psaná tklivě archaickým stylem mi v něčem připomíná Šrámkův Stříbrný vítr....
děj možná lehce zaostává za básnickým popisem nádherné krajiny, takže už jen kvůli němu je radost knihu číst.
Líčení myšlenek a citů hlavního hrdiny je modelováno rukopisem tak jistým, až svádí k domněnce, že autorem je 19tiletý maturant, zároveň se v něm odráží zkušená a vyzrálá ruka fundovaného spisovatele.
Připočteme-li jímavý osud románu zmíněný v jeho anotaci a poetickou obálku díla jako přidanou hodnotu, dostaneme svazek, ke kterému se rádi v budoucnu nejednou vrátíme.

všechny komentáře

Související novinky (2)

Knižní novinky (15. týden)

11.04.2021


Knižní novinky (13. týden)

28.03.2021


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha Černá kronika lásky v seznamech

v Přečtených11x
ve Čtenářské výzvě2x
v Knihotéce38x
v Chystám se číst32x
v Chci si koupit5x
v dalších seznamech1x