Byzantské umenie přehled

Byzantské umenie https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199711/bmid_byzantske-umenie-fSi-199711.JPG 5 2 2

Čitateľom predkladáme ďalší zväzok série kníh preberaných od londýnskeho vydavateľstva THAMES AND HUDSON a vydaných y koprodukcii s vydavateľstvom JUGOSLAVIJA v Belehrade. Séria ako celok bude v našich pomeroch podstatným príspevkom k poznaniu najväčších pokladov dejín umenia všetkých čias a národov. David Talbot Rice je nepochybne jedným z najpovolanejších odborníkov na umenie Byzancie. V tejto práci zhŕňa výsledky rozsiahleho výskumu, zameriava sa na známe i menej známe umelecké dedičstvo byzantskej ríše, na jednotlivé druhy umenia od kamenných chrámov cez nádherné pomníky a kláštorné budovy až po keramiku, na exponáty roztrúsené od jedných až po druhé hranice tohto kedysi takého bohatého a mocného spoločenstva. Je aj brilantný štylista: čitateľ má pôžitok nielen z bohatého ilustračného materiálu, ale aj z pútavého, poučného a zaujímavého textu. Tak ako predchádzajúce zväzky série, aj táto kniha je na našom trhu ojedinelá a výnimočná. V knihe je 67 farebných a 180 čiernobielych reprodukcií.... celý text

Literatura naučná Umění
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Art of the Byzantine Era , 1963

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Byzantské umenie. Přihlašte se a napište ho.

Denny45
01.04.2019 5 z 5

Na československom knižnom trhu vyšli okrem notoricky známych a zastaraných Pijoanových Dejín umenia aj kvalitné, odborné a primerane rozsiahle diela, ako napríklad toto. Nie, nechýbajú tu ani perfektné ilustrácie, ktoré možno nezaujmú hneď na prvý pohľad (ako v Pijoanovi), ale dá sa na ne pozerať celé hodiny (farebná tretina bola vytlačená technikou 4 farieb, ktorá je stále moderná!). Síce sa to tvári ako pútavý a nenáročný úvod, ale je to výsledok viacročného výskumu, to znamená záplavu odborných pojmov opäť bez vysvetliviek. No predsa mám pocit, že to bolo zaujímavé a čítalo sa mi to ľahšie ako iné odborné diela s absentujúcimi vysvetlivkami.
Jeden háčik: konštrukcie medzi vetami sa v preklade niekedy strácajú, občas sa objavia aj nesprávne použité spojky.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Byzantské umenie v seznamech

Byzantská říše