Břemeno minulosti přehled

Břemeno minulosti
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534379/bmid_bremeno-minulosti-65f4713e9ca8b.jpg 4 315 315

Práce na oddělení vražd připomínala někdy Krauzovi jízdu na horské dráze: chvíli nahoru, chvíli dolů - někdy nevěděli, kam dřív skočit, jindy jako by si vrazi vybírali náhradní volno. Za rychlé vyřešení posledního případu si Krauz a Canis vysloužili šťavnatou odměnu a slib šéfa, že si až do dalšího případu mohou odpočinout. Canis si mnul ruce, těšil se na uvolněnější režim, ale Krauz pochybovačně zavrtěl hlavou. Nevěřil, že jim osud něco takového dopřeje. A taky ne... I když několik dní nechali kolegy Burgera a Hanzela samotné, aby se s nalezenou kostrou vypořádali, jak nejlépe dovedou, tak je osud opravdu dostihl. MP3 ke stažení.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Břemeno minulosti. Přihlašte se a napište ho.

m_martina
02.06.2024 5 z 5

Některé knihy mého nejoblíbenějšího autora jsem četla česky, jiné zase slovensky. Příště se ale vrátím ke slovenštině, protože to je potom úplně jiný zážitek. Přesto se mi líbil také tento Krauzův případ, jako obvykle jsem nemohla přestat číst a byla jsem nadšená. A Dominika Dána miluji!

mapet85
31.05.2024 4 z 5

Február 1991. Po poslednom prípade v knihe V tieni majú Krauz a Canis relatívny pokoj, ktorý ale netrvá dlho. Záhadná smrť vysokoškolského profesora všetkým naruší plány. A čo je horšie ako vražda? No predsa vražda v piatok popoludní. Burger a Hanzel majú zase kopec práce s nájdenými kostrovými pozostatkami. Podarí sa im odhaliť totožnosť obete?

V medziobdobí, kedy svoje „dielo“ vykonáva Beštia sa vraždári vôbec nenudia. Nahliadneme aj do minulosti, konkrétne do roku 1985. Burger sa kolegom zdôverí so svojím bremenom súvisiacim so starším prípadom, ktorý ho takmer stál krk a bolo im ukázané, že ľudia sú rovní a rovnejší.

„Čudujem sa vám, zvlášť tebe, Edo, robíš na kriminálke už tak dlho, že by si mal vedieť, ako tento systém funguje. Nerozumiem, ako si uvažoval. Čo si od toho čakal, čo si chcel dosiahnuť? Poznáme sa už dlho, viem, že nie si naivný hlupáčik. Naozaj si si myslel, že hlavou prerazíš múr? Nerozumiem…“

Voči sebe vtedy totiž mali veľmi silného súpera. „Striga s telom bohyne a tváričkou madony si ho pripravovala na lopatu, len čakala, kedy sa pomýli, zabudne na ostražitosť, dá sa zahnať do kúta a v panike použije argumenty, použije fakty, ktoré ich tak veľmi zaujímali.“

A pri spomínaní si Burger uvedomí, že minulosti neujde ... „Nie. Niektoré bremená minulosti môžeš odkladať, koľko chceš, vracajú sa ako bumerang. Raz sa to musí skončiť, nemôžeme donekonečna uhýbať.“

Sledujeme teda riešenie dvoch prípadov. Pasáž z minulosti a jej presah do súčasného obdobia, otázky a pochybnosti, ako tento prípad vyriešiť, bola určite zaujímavá. Vyšetrovanie vraždy profesora mi miestami prišlo zdĺhavé a natiahnuté a celkovo je kniha bohatá na vypočúvanie rôznych osôb, či už rodiny, susedov, kolegov obete, ktoré nám postupne odkrývajú jeho život. Pri výsluchoch detektívi nikoho nešetrili a dozvedeli sme sa veľmi zaujímavé skutočnosti. Kto mohol ublížiť renomovanému profesorovi? Komu prekážal?

Pred touto knihou určite odporúčam čítať knihu V tieni, ktorá Bremenu minulosti chronologicky predchádza. No a v závere nám Dominik Dán načrtol pokračovanie do ďalších kníh, takže sa určite máme na čo tešiť.

TerkinKnižnySve
30.05.2024 5 z 5

Dominik Dán - Bremeno minulosti

Počet strán: 328
Vydavateľstvo: @slovart_vyd
Žáner: #thriller #detektivka

V chronologickom poradi 8 kniha

Bremeno minulosti nás privádza k dvom vraždám.

Vraciame sa ku kostre, ktorá bola načatá V tieni a tu mame jemne náznaky akým smerom sa budeme ďalej uberať a ruku na srdce z pani Wolfovej mam vážne zimomriavky.

Ale podme k hlavnej vražde tejto knihy a to je vražda profesora.

Kto to bol? prečo to urobil?

Mohlo to byt za sexuálne praktiky? Výhru v lotérii? Žiarlivosť?

Tento diel ma bavil preto, pretože sme videli asi najlepšie výsluchy, ktoré som doteraz u Dána čítala.

Kapka psychického nátlaku, správny počet ľudí, správne kladené otázky, paľba - jedna otázka za druhou minimálna šanca úniku či uvažovania. Výborné!

Musím povedať, že som bola prekvapena všetkým čo sa dialo okolo profesora, tým čo sám robil a ako to všetko fungovalo a ako dlho to hlavne fungovalo a hlavne, že teraz to tak funguje tiež len bohužiaľ ako v závere tejto knihy - ruky preč, lebo by sa poškodilo dobré meno.. Pche! Naprdiet im na dobre meno!

A tlieskam si! môj typ hneď na začiatku knihy bol správny a som na seba hrdá! Myslim, že ma Krauz s Burgerom môžu brať do party!

Za #spolocnecitanie ďakujem Martin Petráš Zuzana Žužu Dobiasova Jana Pumprdlik Zouharová Krista Kiksi Divínová Anna Slobodnikova Anastázia Gorčošová

A za knihu @dominik_dan_official @slovart_vyd

Kniha č. 133/2024

#recenzieTerka #kniznarecenzia #skbookstagram #milujemeknihy2 #milujemeknihyslovenskychautorov #podporujemeslovenskychautorov #dominikdan #bremenominulosti

Obsah:

#minulosť #dôkazy #brutálnavražda #hriech #vraždy #vyšetrovanie

Nová vražda a zase v piatok! Krauz mal na poobedie úplne iné plány, no záhadná smrť vysokoškolského profesora mu ich prevrátila hore nohami. Namiesto vytúženého voľna sa dvojica detektívov z ničoho nič ocitne uprostred dvoch závažných prípadov, lebo Burger sa im priznal so starým hriechom, s hriechom z minulosti, ktorý postavil vyšetrovanie kostrového nálezu do úplne iného svetla.

Knižní novinky (26. týden)

27.06.2021

Kniha Břemeno minulosti v seznamech