Bílý Mars přehled

Bílý Mars https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/9911/bmid_bily-mars-wFG-9911.jpg 3 23 23

Ve chvíli, kdy krach nadnárodní společnosti Eupacus rozpoutá totální kolaps pozemské ekonomiky, zůstane na Marsu pět tisíc vědců, techniků i obyčejných turistů, odříznutých od zbytku lidstva. Žádné vesmírné lodě s turisty a materiálem již nepřiletí, televize přestala vysílat, pozemské komunikační stanice jsou mimo provoz. Osazenstvo několika kopulí je na nehostinné planetě odkázáno jen samo na sebe a rozhodne se nejen bojovat o přežití, ale také se pokusit vybudovat lepší, spravedlivější společnost, v níž by katastrofy, jaká právě postihla Zemi, neměly místo. Vyprávění několika hlavních protagonistů nám přiblíží první hektické období utváření nové společnosti a seznámí nás s těžko pochopitelnými výzkumy skupiny vědců, pátrajících po prchavé skvrně Omega, základní stavebnice hmoty. A kromě toho všeho je tu Mars. Nehybná, mlčící planeta, která však promlouvá k těm, kdo jsou schopni ji uslyšet.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Mladá fronta

White Mars , 2000

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Bílý Mars. Přihlašte se a napište ho.

ludek.n
25.10.2020 1 z 5

Pánové Aldiss a Penrose se rozhodli, že na Marsu, který ztratil kontakt se Zemí, vybudují lepší, spravedlivější společnost. Z vyprávění Toma Jefferiese a jeho adoptivní dcery Cchang Chaj se pak dozvídáme, jak celý ten unikátní proces probíhal. Intelektuální rozpravy o náboženství, rodině, sexu, manželství, odpovědnosti, politice, kultuře, etice, vědě, životu jednotlivce i společné budoucnosti jdou v nekonečném únavném sledu jako na dobře seřízené montážní lince. Na panelových diskuzích znějí pokroková hesla, citáty a proklamace, jež se opájejí sami sebou bez smyslu a bez významu. Příběh se chvílemi snaží vystrčit růžky, ale je zašlapán do marsovského prachu rétorikou diskutérů, kteří neznají míru a stloukají nás svými žvásty na jednu beztvarou hromadu. Darwin, Nietzsche, Kant, Ciolkowski hozeni do jednoho pytle a vytaženi jako králíci z klobouku bez ladu a skladu, kdykoli se to hodí. Netroufám si odhadnout, který z autorů dal téhle intelektuální onanii více svého času a umu, ale doporučuji si před čtením objednat termín u psychiatra.

Richie1
27.08.2018 3 z 5

Utopistické scifi, které bylo zajímavé svými nápady, jak vybudovat malou odtrženou společnost na Marsu. Zamýšlení nad morálkou a jinými lidskými hodnotami se mi vcelku líbilo, technické možnosti už méně - často bylo vědecké poznání budoucnosti špatně čitelné nebo naivní (diskety a videokazety v roce 2070). Problém ale byl, že mě příběh moc nebavil, bylo to takové rozvleklé, bez šťávy.
Takže spíše knihu beru jako jakousi studii o budování spravedlivé společnosti na odloučené planetě, než jako napínavý scifi román. 60%

Magnat
13.03.2016 2 z 5

Tak jsem byl při čtení této knihy zklamán. Upoutávka dávala tušit, že půjde o pořádnou sci-fi na Marsu - tak trochu jako "Marťan" v množném čísle. No upřímně řečeno, pro filozofování nad (vy)budováním utopistické společnosti se najdou i bližší odlehlá místa, kde je možné řádně si zafilozofovat. Celá kniha mi přišla bez děje a když se to najednou ve 2/3 knihy zlomilo a začlo se něco dít, tak to vydrželo jen do konce kapitoly. No a závěr? Nebudu prozrazovat, ale dorazil mě...

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Bílý Mars v seznamech