Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize 700 let Nižbora. Přihlašte se a napište ho.

1amu
09.02.2020 4 z 5

Kniha byla sice vydána pře 55 roky, ale připomíná toto zajimavé město položené v kouzelném povodí Berounky. První písemná zmínka o Nižboru (Acta apud Missembt, tj. „Dáno na Nižboru“) pochází z 27. září 1265, kdy král Přemysl Otakar II. vydal na zdejším hradě zakládací listinu města Poličky. Z původně německého jména Miesenburg, čili „hrad nad Mží“ se postupně (Myzburk, Nyžburk) vyvinul nynější český název. Základem obce se stala železná huť, založená v roce 1512 rytířským rodem Ottů z Losu. Ti měli tehdy v držení i hrad.Lidé přicházeli za prací a stavěli si v okolí hutě domy. Jelikož již jednu huť provozovali v nedalekém Hýskově, nazvali tu zdejší Nová Huť. Konec chodu železárny způsobila velká povodeň roku 1872 a pád vídeňské burzy roku 1873. Obec se od 16. století do roku 1925 jmenovala Nová Huť, mezi lety 1925-1946 Nová Huť pod Nižborem a teprve od roku 1946 nese současný název Nižbor.
Když se řekne Nižbor, musí se říci i Strádonice s chaloupkou laskavého vyprávěče pana Františka Nepila a také blízký Hýskov, kde se filmoval skoro všem známý Saturnin.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha 700 let Nižbora v seznamech

Autorovy knížky