21 řečí askety Gótama zvaného Buddha přehled

21 řečí askety Gótama zvaného Buddha https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/124437/21-reci-askety-gotama-zvaneho-buddha-124437.gif 4 15 15

Vybrané súty pálijského kánonu Tripitaka, svaté buddhistické knihy ortodoxního buddhismu, tzv. théravády (učení starších), která důsledně zastává a ctí myšlenky Buddhovy. Podle jediného doslovného německého překladu K. E. Neumanna sbírky Madždžhimanikája přel. a komentářem opatřil Jan Kozák. 2. vydání

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Bibliotheca gnostica

Tripitaka. Madždžhimanikája / Die Reden Gotamo Buddhos

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize 21 řečí askety Gótama zvaného Buddha. Přihlašte se a napište ho.

Aliii
20.02.2023 3 z 5

Kniha na mě vykoukla v kiosku knihovny - už delší dobu jsem si chtěla o buddhismu něco přečíst a žlutá obálka do čtenářské výzvy byl příjemný bonus.
Text byl zajímavý, opakování textů mě zas až tolik nerušilo a se zprostředkováním víry věřícím se v různých formách vyskytuje i u dalších náboženství.
("To, co, mnichové, mnich dlouho zvažuje, o čem dlouho přemýšlí, k tomu se kloní jeho mysl.")
Líbilo se mi i rozlišování a pojmenovávání momentálních emocí a projevy povahy ("Ostatní budou podléhat vzteku, my ne
Ostatní budou zlostní, my ne.")
Zaujala i jakási "hierarchie" v pořadí v řeči Sloní stopa - učení šlechtici, kněží, učení měšťané, asketi.

@pavlas
13.09.2019 5 z 5

20 řečí je ve starším provedení, poslední řeč je však z novější doby a z jejího podání je vidět kam se za ten čas posunula postava Gótamy pro své následníky.

Jako jinde, platí i zde jeho poučení: "mniši by neměli přijímat má slova protože jsem to řekl. Měli by je řezat, tavit a brousit tak, jako to dělá dobrý zlatník s kouskem zlata."

A to platí pro jakoukoli verzi "pravdy" ať už se jedná o křesťanství, buddhismus, islám, izraelskou víru, Tao nebo třeba učení čarodějnické tradice "Los nuevos videntes".

Andre2609
23.08.2018 5 z 5

Když není ono, nestane se ani toto, když ustane ono,
ustane také toto, a sice :
Když ustane nevědění,ustane i rozlišování;když ustane
rozlišování,ustane i uvědomování;když ustane
uvědomování,ustane i obraz a pojem;když ustane obraz a pojem,zruší se šestera říše;zrušením šesteré říše ustane i dotyk;když ustane dotyk,ustane i pocit;když ustane pocit,ustane i žízeň;když ustane žízeň,ustane i ulpívání;když ustane ulpívání,ustane i proces stávání se;když ustane proces stávání se,ustane i zrození;když ustane zrození,ustane stáři i smrt,zanikne bolest a strast,utrpení a zármutek.

'Život považuji za utrpení
dokonce i život nejvyšší
žádný život nemiluji,ať je kdekoliv
žádné uspokojení mě nemůže uspokojit.'

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha 21 řečí askety Gótama zvaného Buddha v seznamech