Týden v tichém domě

Povídka od: Jan Neruda
Z knihy: Arabesky / Povídky malostranské, Povídky malostranské, Povídky malostranské a Arabesky


Povídka ukazuje krátké obrázky a úryvky života a prolínající se osudy lidí, které spojuje život v jednom malostranském měšťanském domě. V nejrozsáhlejší povídce sbírky autor pečlivě popisuje prostředí, ve kterém se děj odehrává, avšak děj samotný a jednání postav je zachyceno často velmi úryvkovitě a zvláště v přímé řeči místy pouze naznačuje směr vývoje děje a nechává na čtenáři domyslet si svoji obrazotvorností důvody k určitému jednání postav. Celou povídkou prochází kritika měšťanstva a přetvářky společnosti té doby.
Povídka má následující dějovou linii: V přízemí domu bydlí přímo v hokynářském krámě manželé Bavorovi se synem Václavem, který miluje Márinku, dceru hostin. Paní Bavorová jako náruživá vykladačka snů se v noci budí a zaznamenává si sny a s pomocí snáře s nimi související číslice. Aby si přivydělala, chodí paní Bavorová prát domácím. Ti mají dvě dcery. Starší Matylda si stále hledá vhodného partnera k sňatku, mladší Valentina se snaží být zpěvačkou. Celá rodina se staví jako velké panstvo, i když paní domácí si přivydělává špatně placenou prací spravování hadrů pro chudé. Pan domácí je úředníkem a zároveň nadřízeným Václava. V druhém patře domu bydlí slečna Josefínka, která se pomáhá starat o nemocnou slečnu Žanýnku z přízemí. Když ji však první den ráno nese jídlo, nachází ji mrtvou. Slečnu Josefínku má rád pan Loukota, a tak ji posílá milostné básně a sní o sňatku s ní. Bydlí v domě jako podnájemník u hospodářského úředníka ve výslužbě pana Lakmuse. Jeho manželka se domnívá, že jejich podnájemník miluje jejich dceru Klárku, a proto se s ním snaží sjednat svatbu. Její snaha se s pomocí šťastné náhody nemine úspěchem. Pan Loukota píše žádost úřadům o svatbu s Josefinkou, aniž se jí na cokoli zeptal, ale právě v momentě, kdy má vepsat její jméno přichází Václav, od kterého se dozví, že slečna Josefinka miluje strojmistra Bavoráka a má s ním nadcházející neděli svatbu. Nedopsanou žádost najde paní Lakmusová a přiměje nešťastného pana Loukotu, aby na ni doplnil jméno její dcery Klárky. Jednoho dne pan domácí sděluje paní Bavorové, že musí vyhodit z úřadu jejího syna Václava, protože psal hanebné básně o panu prezidentovi a vůbec je v úřadě nedůsledný, nepořádný a nechová se dostatečně uctivě ke starším a výše postaveným úředníkům. Následného pohřbu slečny Žanýnky se kromě jejího nenadále objeveného příbuzenstva účastní i někteří obyvatelé domu, jež se dělí na ty „lepší“ - jedoucí v pohřebním průvodu v kočáře – a na ty „horší“ – jdoucí pěšky (paní Bavorová s Václavem). Jenže v dalších dnech paní Bavorová s pomocí čísel ze snáře vyhrává v loterii několik tisíc, které použije na studia syna Václava, jenž je musel právě kvůli nedostatku financí přerušit. Když se o tomto nečekaném zbohatnutí dozví domácí, snaží se za přes velké přátelství s Bavorovými sblížit a následně provdat Matyldu za Václava. Václav na tuto „hru“ přistupuje a v závěru naznačuje, že se naoko blízkým vztahem s Matyldou pomstí domácímu za vyhození z úřadu.

Rok vydání originálu: 1878

Komentáře (5)

Přidat komentář

LuckaK.088
17.11.2023 3 z 5

Zřejmě jsem ji neměla číst jako první. Měla jsem začít s kratšími údernějšími povídkami a zvyknout si na starou lidovou mluvu, archaismy a květnaté popisy pomalejším tempem. Málem mě to totiž odradilo od čtení ostatních povídek, a to by byla škoda. Ztrácela jsem se v bohatém popisu a množství postav. Za mě by se mi povídka líbila více, kdyby byla zredukována jen na příběh doktora Loukoty a Pepičky.

kopeceli
29.01.2023 5 z 5

Mám tuto povídku ráda. Vnímám pozorovatelský talent Nerudův, jeho práci s jazykem, popisy postav. Chtěla bych umět.


Slepýš24
02.08.2022 2 z 5

Dávat tuto povídku jako první nebyl nejlepší nápad, poněvadž je neskutečně zdlouhavá a schází jí děj i pointa. Vyprávění jen tak "plyne", zatímco se čtenář topí v příliš velkém počtu postav. První povídka by zkrátka měla být svěží a měla by čtenáře zaujmout natolik, aby se s radostí pustil do příběhu následujícího. Ale tyto parametry Týden v tichém domě dle mého názoru nesplňoval.
Ještě méně pak povídce pomáhá ledabylá (nebo spíš nulová?) korektura. (Četla jsem knihu vydanou nakladatelstvím Omega v roce 2014.)

Kuža007
02.05.2018 3 z 5

Nejdelší a nejnudnější povídka.

WEIL
10.08.2011

Úvodní povídka "Malostranských povídek". Četl jsem ji jako poslední, i když je úvodní, protože na počátku mi přišla zdlouhavá. Když jsem jí přišel na chuť, tak na ni nedám dopustit. Režisér Krejčík podle ní natočil film - Týden v tichém domě.