Popel, nebo prach

Povídka od: Jan Žlebek

Z knihy: Legendy: Prokleté knihovny

Lišák je bibliomant a člen Řádu pastýřů knih, který sídlí v Knihovně a shromažďuje zde veškeré knihy, které přečkaly apokalypsu. Pracuje v oddělení zvaném Department nenapsaných knih, jehož úkolem je vydávat se do Jam,kde se z jiných dimemzí zhmotňují dosud nenapsané a hlavně nebezpečné knihy. Nyní se očekává porod nejnebezpečnější knihy zvané Technonomicon - bible technomantů. Lišák musí se svým týmem získat knihu jako první a přinést ji do bezpečí Knihovny.

Rok vydání originálu: 2013

Komentáře (2)

Tsabo
02.02.2014

Nová nejlepší povídka sbírky...opravdový klenot...výborně zpracovaný postapokalyptický svět, ve kterém se to točí kolem knížek...a ne jen tak ledajakých. Nechybí až horrorové napětí, vtip, ani romantika ve snesitelné míře:o) Určitě nedoporučuji přeskakovat:oD

cori
26.12.2013

Necelých 120 stran velmi napínavého akčního příběhu z drsného postapokalyptického světa, v němž se odehrávají i jiné Žlebkovy povídky, jsem četla téměř jedním dechem. Hlavní hrdina se snaží splnit zadaný úkol, i když má pochyby o smysluplnosti instituce, jejímž je členem. Setkává se se svou bývalou láskou, která stojí na druhé straně barikády, a musí bojovat proti stvůrám vyvolaným technomanty, kteří si z lidí dělají loutky. Bavily mě vtipné a sarkastické průpovídky a komentáře Lišáka i jeho dialogy s Vlašťovkou. Zaujala mě i kartografie popisovaného světa Industrie - Jámy, Sídliště, Území opuštěných továren,Odpadkové hory, Smetiště, Šípková země, Země nikoho. Nechybí ani odkazy na dílo Jaroslava Foglara. Pro mě jedna z nejlepších povídek sborníku.